Domowe kwiaty doniczkowe – jak wybrać odpowiednie?

Aby przestrzeń, w której mieszkamy była bardziej przytulna, często decydujemy się na zakup domowych kwiatów doniczkowych. Niestety nie zawsze decydujemy się na rośliny, które są odpowiednie do warunków panujących w naszym domu. Nie możemy kierować się tylko wyglądem rośliny domowej, aby zdecydować się na jej zakup.

Co znajduje się w artykule:

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze domowych kwiatów doniczkowych?
  • Jakie są najbardziej popularne rośliny domowe?
  • Gdzie najlepiej kupić domowe kwiaty doniczkowe?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domowych kwiatów doniczkowych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każda roślina jest inna i potrzebuje konkretnych warunków do przetrwania. Najważniejszymi czynnikami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są:

  • poziom nasłonecznienia
  • temperatura
  • poziom wilgotności

Jeżeli już wiemy jak to wygląda w naszym pomieszczeniu, możemy wybrać takie domowe kwiaty doniczkowe, które odpowiadają potrzebami naszym warunkom.

Aby dowiedzieć się czego dokładnie potrzebuje roślina, możemy przeczytać informację na małej kartce przyczepionej do doniczki. Najczęściej znajdziemy tam informacje o rodzaju gleby, w której powinna rosnąć roślina, o wymaganej przez nią wilgotności, częstotliwości podlewania, poziomu nasłonecznienia. Jeżeli nie ma takiej informacji, możemy zapytać sprzedawcy, ich wiedza bardzo często jest ogromna.

Jakie są najbardziej popularne rośliny domowe?

Do najczęściej kupowanych kwiatów doniczkowych możemy zaliczyć:

  • Zamioculcas – nie potrzebuje on wiele światła, półcień to najlepsze warunki dla tej rośliny. Najodpowiedniejsza temperatura powinna osiągać 20-25 stopni Celsjusza. Podlewanie umiarkowane (tak, aby ziemia była cały czas lekko wilgotna).
  • Monstera deliciosa – najlepsze dla tego kwiatu jest oświetlone środowisko (niebezpośrednie słońce). Temperatura pomieszczenia 18-25 stopni Celsjusza. Roślinę należy podlewać często i dość dużą ilością wody.
  • Skrzydłokwiat – najlepiej postawić go w zacienionym miejscu, w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza. Wymaga podlewania umiarkowanego oraz dużej wilgotności/ zraszania wodą podczas lata.
  • Sansewieria (szable) – lekkie zacienienie to najlepsze warunki dla tej rośliny, podlewanie umiarkowane (co 7-10 dni latem i co 3 tyg. zimą), niska wilgotność pomieszczenia. Jest to bardzo wytrzymały kwiatek doniczkowy.

Zobacz także: PIĘKNE DODATKI DO WNĘTRZA – KWIATY, ŚWIECE

Gdzie najlepiej kupić domowe kwiaty doniczkowe?

Z pewnością najlepszym miejscem do zakupu roślin jest sklep ogrodniczy, pracują tam specjaliści znający produkty, więc są w stanie nam doradzić jaki zakup będzie dla nas najbardziej właściwy. Niestety nie zawsze (np. w dużym mieście) mamy możliwość udania się do takiego sklepu specjalistycznego. W takim przypadku możemy skorzystać z oferty hipermarketów, supermarketów lub (bardzo ostatnio popularne wśród) dyskontów. 

Warto pamiętać, że nabycie roślin w takim miejscu wiąże się często z potrzebą przesadzenia ich do nowej, dobrej jakościowo ziemi oraz większej doniczki. Takie sklepy nie specjalizują się w hodowli domowych kwiatów doniczkowych, a także nie skupiają się na wysokiej jakości surowców. Aby wyglądały lepiej, są umieszczane w mniejszych doniczkach, żeby wydawały się większe i pełniejsze. Z tej przyczyny, po zakupie należałoby przesadzić taką roślinę.

Możemy także zdecydować się na zakup online, jest to dobra opcja dla osób nie mających zbyt dużo czasu. Niestety podczas dostawy rośliny mogą ulec zniszczeniu lub po prostu mogą nam się nie podobać, ponieważ zdjęcia mogą nie oddawać faktycznego wyglądu kwiatu.

FAQ

Jakie kwiaty są łatwe w utrzymaniu?

Kwiaty łatwe w utrzymaniu to m.in. zamioculcas, monstera deliciosa, skrzydłokwiat, sansewieria.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?

Sansewierie inaczej szable słyną ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. Z tego właśnie powodu możemy je często zobaczyć w szkołach, budynkach użyteczności publicznej lub biurach. Dodatkowo są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Jakie kwiaty doniczkowe dla początkujących?

Dla początkujących najlepszy będzie zamioculcas. Jest to roślina, która przetrwa w każdych warunkach, nawet jak o niej zapomnimy na jakiś czas i nie będziemy jej podlewać. Trochę więcej pracy trzeba będzie włożyć przy uprawianiu skrzydłokwiatu, lecz i początkujący poradzą sobie z tym kwiatem i będą mogli się zachwycać jej pięknymi kwiatkami.

Redakcja homedelight.pl