Czym wyczyścić przypalone żelazko – domowe sposoby

Przypalone żelazko to bardzo częsty i irytujący problem. Nie zawsze posiadamy w domu preparaty, które pomogą nam z tym problemem lub po prostu chcemy użyć naturalnych składników, które nie będą zanieczyszczać środowiska. Oto kilka domowych sposobów jak wyczyścić przypalone żelazko, sprawdzą się zarówno do powierzchni teflonowych i ceramicznych.

Czyszczenie żelazka octem i sodą oczyszczoną

Połączona soda z octem powoduje bardzo efektowną reakcję chemiczną, pojawia się piana o dużej objętości i szybkim wzroście, w efekcie posiadamy substancję o nazwie octan sodu. Niestety pomimo robiącej duże wrażenie reakcji chemicznej, nie jest to zbyt dobry środek czyszczenia przypalonego żelazka. Jeżeli chcemy użyć tych składników, lepiej zrobić to osobno. 

Zobacz także: JAKIE ŻELAZKO KUPIĆ? – PORADNIK DLA OSÓB SZUKAJĄCYCH NAJLEPSZEGO URZĄDZENIA DO PRASOWANIA

Jak wyczyścić przypalone żelazko solą i octem?

Aby wyczyścić powierzchnię stopy żelazka przy pomocy octu i soli należy na miejsce przypalenia wylać kilka kropel octu, następnie zasypać to solą i na niską temperaturę włączyć żelazko i delikatnie pozbyć się zabrudzeń przecierając szmatką. Powtarzaj czynność, aż zabrudzenia całkowicie znikną.

Jak wyczyścić stopę żelazka solą kuchenną?

Czyszczenie żelazka solą to prosty i skuteczny sposób radzenia sobie z problemem brudnego żelazka. Wystarczy rozsypać na gazetę lub kartkę papieru dużą ilość soli, a następnie przyłożyć lekko nagrzane żelazko i okrężnymi ruchami „prasować” sól. Zanieczyszczenia powinny odejść po kilku minutach zabarwiając sól.

Sok z cytryny na przypaloną stopę żelazka?

Do tego sposobu na wyczyszczenie żelazka domowym sposobem będziemy potrzebować żelazka rozgrzanego do średniej temperatury. Na rozgrzaną stopę nakładamy nasączony sokiem z cytryny ręcznik papierowy. Następnie prasujemy ręcznik najpierw nasączony sokiem, a potem czyste. Do czasu aż cała plama zniknie, a ręczniki papierowe będą czyste podczas prasowania.

Zobacz także: JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ ZAPACHU SZAMBA W DOMU? – PORADNIK

Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Aby oczyścić żelazko z przypaleń przy pomocy folii aluminiowej należy całkowicie schłodzić urządzenie. Następnie kawałek folii zwiń w kulkę i pocieraj stopę żelazka do momentu, aż powłoka żelazka będzie całkowicie czysta. Pamiętaj, aby pocierać tylko zanieczyszczone miejsca, folia może zadrapać stopę żelazka.

Jak wyczyścić zabrudzone żelazko z użyciem pasty do zębów?

Aby to zrobić należy na brudne miejsce nałożyć odrobinę pasty do zębów i rozprowadzić dokładnie. Następnie przetrzeć płytę żelazka wilgotną ściereczką, aż zanieczyszczenie zniknie całkowicie. Warto pamiętać, aby pasta z której korzystamy nie posiadała żrących substancji, mogą one zniszczyć teflonową lub ceramiczną powierzchnie stopy żelazka.

Jak dbać o żelazko? – domowe sposoby

Dbanie o żelazko jest proste i powinno być wykonywane regularnie, często są to przyzwyczajenia, dzięki którym nasze urządzenie będzie mogło nam służyć o wiele dłużej.

Zobacz także: GDZIE KUPIĆ WODĘ DEMINERALIZOWANĄ? PORADNIK DLA POSZUKIWACZY.

  1. Warto korzystać z wody destylowanej, zamiast zwykłej z kranu lub przefiltrowanej. Unikniemy w ten sposób nadmiernego kamienia w żelazku.
  2. Powierzchnia żelazka powinna być regularnie przecierana. Bawełniana ściereczka nasączona w roztworze wody z sodą oczyszczoną w proporcjach 2:1 powinna się idealnie do tego sprawdzić.
  3. Co miesiąc usuwaj osad oraz kamień. Przygotuj roztwór 1:1 z octu i wody i wlej do żelazka. Włącz urządzenie i ustaw średnią temperaturę, poczekaj aż woda się zagotuje. Następnie odłącz je od prądu i zaczekaj do momentu aż urządzenie będzie całkowicie schłodzone. Wylej specyfik przez otwór i wypłucz zbiornik czystą wodą. Dla pewności wyprasuj kilka ręczników papierowych, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości osadu. Możesz też wyczyścić otwory parowe patyczkiem.
  4. Co jakiś czas sprawdzaj przewód zasilający i wtyczkę, upewnij się, że nie są uszkodzone.
  5. Żelazko należy przechowywać z chłodnym i suchym miejscu, w pozycji pionowej.
  6. Warto też zadbać o deskę do prasowania dobrej jakości, zwłaszcza powierzchnię do prasowania, która nie uszkodzi powierzchni stopy żelazka.

Czym odkamienić żelazko? – domowy sposób

Oprócz wyżej wymienionego domowego sposobu na odkamienianie żelazka istnieje również inny, bardziej naturalny. Sok z cytryny połączony z wodą destylowaną, w równych proporcjach. Podobnie jak w tamtym przypadku, napełniamy zbiornik na wodę wcześniej przygotowaną substancją, włączamy urządzenie na średnią moc następnie odłączamy żelazko i czekamy do całkowitego ostudzenia. Następnie przepłukujemy zbiornik czystą wodą i sprawdzamy otwory parowe czy nie ma tam żadnych pozostałości osadu lub kamienia.

Warto pamiętać, że przed zastosowaniem któregokolwiek z tych sposobów, najlepiej przetestować go na niewidocznej części żelazka, aby upewnić się, że nie uszkodzi on powierzchni ani nie wpłynie na działanie urządzenia. Po usunięciu przypalenia zaleca się również umycie płytki żelazka wilgotną ściereczką, aby pozbyć się resztek domowych środków czyszczących.

FAQ

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Przypalone żelazko można wyczyścić przy pomocy soli kuchennej, octu, sody oczyszczonej, a nawet pasty do zębów.

Jak wyczyścić żelazko folią aluminiową?

Żeby wyczyścić żelazko folią aluminiową wystarczy urwać kawałek i zwinąć ją w kulkę. Następnie potrzeć przypalone miejsce tak, aby nie porysować stopy żelazka.

Czy żelazko można czyścić octem?

Tak, można czyścić żelazko octem, na przykład mieszając go z solą tworząc pastę będziemy mogli usunąć przypalenia, lub od środka tworząc roztwór z wodą, aby pozbyć się kamienia i innych zanieczyszczeń.

Dlaczego żelazko brudzi na brązowo?

Żelazko może brudzić na brązowo, ponieważ przy wylocie pary lub w środku żelazka nagromadziły się zanieczyszczenia i uwalniają się z parą wodną.

Redakcja homedelight.pl