Jakie są rodzaje ramek na zdjęcia? Jaką wybrać?

Dlaczego oprawiamy fotografie i wieszamy je na ścianie lub stawiamy na komodzie lub biurku? Jaka ramka do zdjęć będzie najlepiej spełniała swoją rolę? Jak dobrać ją do zdjęcia, które chcemy wyeksponować?

Powodów, dla których lubimy otaczać się przedmiotami, które są bliskie naszemu sercu takimi jak zdjęcia oprawione w ramki, jest wiele. Czasami fotografie to nasze ulubione dzieła sztuki, które kreują charakter wnętrza, innym razem stanowią dla nas sentymentalne pamiątki, przypominają nam o wartościach, jakimi są: rodzina, przyjaźń i piękne chwile w naszym życiu, które już przeminęły. Tego typu ramki ze zdjęciami oraz fotografie przedstawiające nasze osobiste sukcesy często stawiamy na biurku, również w pracy, aby podkreślić swój prestiż. Ramka na zdjęcia powinna eksponować i podkreślać unikalny charakter prezentowanego zdjęcia.

Rodzaje ramek w styl wnętrza

Jakie rodzaje ramek na zdjęcia mamy do wyboru? Dostępnych jest wiele różnych rozmiarów oraz grubości ramek. Najczęściej kupowane i najbardziej uniwersalne są ramy aluminiowe, drewniane, ramy z tworzywa sztucznego, antyramy i passe partout. Ramy aluminiowe, nowoczesne i lekkie, zazwyczaj dostępne są w kolorach: srebrnym, złotym, czarnym, czasami białym. Ramy drewniane mogą być z naturalnego drewna albo bejcowane czy pomalowane kolorową farbą. Antyramy są po prostu minimalistyczne, a passe partout mogą być w różnych kolorach.

Należy mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj ramy będzie pasował do naszego mieszkania. Do wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym, skandynawskim oraz boho najlepsze będą ramki drewniane, zwykle w naturalnych kolorach. Styl minimalistyczny, nowoczesny wymaga oprawy w antyramę, ewentualnie aluminiowej dużej ramki na zdjęcia powieszonej na ścianie, by wypełnić przestrzeń. Ramy aluminiowe świetnie będą się prezentować w domach w stylu nowoczesnym, loftowym, skandynawskim, modernistycznym. Istotne jest, by w jednym pomieszczeniu ramki na zdjęcia były w podobnym stylu. Zdecydowanie lepiej jest, jeśli duża ramka na zdjęcia, wisząca na ścianie, będzie swoim wyglądem spójna z ramką stojącą na komodzie.

Jak dobrać ramę do zdjęcia?

Jeśli wiemy już, jaki jest styl pomieszczenia, czy to pokój dorosłych czy nastolatków, przypatrzmy się fotografii, którą zamierzamy oprawić. Jest kolorowa, w sepii, a może czarno-biała? Jeśli kolorowa, może któraś z barw szczególnie się wyróżnia? Można wtedy rozważyć jej wyeksponowanie poprzez dobranie ramki w tym samym kolorze lub w kolorze kontrastowym. Czy rama ma spełniać jedynie funkcje praktyczne i być jak najmniej widoczna, czy razem ze zdjęciem ma przyciągać uwagę innych? Czy fotografia przedstawia obrazy statyczne, a może jest dynamiczna i pokazuje np. dziecko albo naszego pupila w ruchu? Czy chcemy uzyskać efekt stonowania czy jeszcze większego dynamizmu? A może zależy nam na wrażeniu trójwymiarowości, które osiągniemy poprzez oprawienie zdjęcia w ramy passe partout.

Na efekt wizualny naszego zdjęcia wpływa też rodzaj pleksi lub szkła. Najlepiej wybrać tworzywo z antyrefleksem, dzięki temu unikniemy efektu odbijającego się światła, co pozwoli z przyjemnością spoglądać na fotografię.

Redakcja homedelight.pl