Co daje palenie liści laurowych?

Liście laurowe są popularną przyprawą, którą dodaje się dla wzbogacenia smaku zup, mięs czy sosów. Roślina ta pochodzi głównie z Afryki, bywa jednak spotykana również w południowej części Europy. Obecnie coraz częściej jest również sadzona przez panie domu w donicach – a liście pozyskane z tego drzewka po ususzeniu mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas gotowania. Poznaj właściwości jakie niesie palenie liści laurowych!

Zdrowotne właściwości

Liście laurowe mają dużo właściwości prozdrowotnych – między innymi wspomagają prawidłową perystaltykę jelit oraz trawienie. Można je również wykorzystać przy stanach chorobowych wątroby, bowiem liście bobkowe wspierają także pracę wątroby.
Jednak liście te mogą być wykorzystywane również w innych celach niż poprawianie smaku oraz strawności potraw. Liście lauru mogą również posłużyć jako doskonały odstraszacz szkodników, takich jak mole spożywcze, które niekiedy „urzędują” w suchych pokarmach, takich jak ryż, kasze czy cukier. Wystarczy włożyć kilka listków do opakowania z jedzeniem, w którym potencjalnie mogłyby zamieszkać mole i zostawić.

Dowiedz się jakie są zalety stosowania szałwii lekarskiej

Co daje palenie liści laurowych?

Woń lauru można uzyskać podpalając ususzony listek i odkładając go na przykład na talerzyk (uwaga! Lepiej użyć starego talerzyka, którego wygląd nie jest ważny) lub do popielniczki. Po około 10 minutach po domu rozniesie się przyjemna woń.


Zapach palonych liści laurowych wspiera wydzielanie endorfin, a co za tym idzie – poprawia nastrój, a także zmniejsza stres, dlatego taki zabieg jest polecany osobom narażonym na duży stres lub nieradzącym sobie z nim. Liście laurowe zawdzięczają takie działanie zawartości eugenolu oraz linalolu.
Dodatkowo, woń wydobywająca się z palonych liści laurowych pomaga usunąć wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych, działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki ułatwionemu usuwaniu nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych, palone liście laurowe pomagają także przy problemach z oddychaniem związanych z przeziębieniem, astmą czy alergią.
Dla osób, które nie przepadają za przebywaniem w pomieszczeniach, w których coś palono lub zwyczajnie boją się podpalić liście (uwaga! Ususzone liście szybko zajmują się płomieniem), istnieją jeszcze dwa alternatywne rozwiązania: liście laurowe można gotować na małym ogniu, dzięki czemu wydobędą się z nich olejki eteryczne (a dodatkowo, dzięki powolnemu gotowaniu wody, nawilżymy powietrze) o dobroczynnym działaniu lub, jeśli nie chcemy wstawiać garnka z wodą i liśćmi na gaz – wystarczy kupić gotowe olejki eteryczne (do nabycia na przykład w aptece lub sklepach z ekologicznymi kosmetykami) i rozpalić je w kominku.

Dlaczego warto wdychać zapachy palących się liści laurowych?

Liście laurowe jak wspomniano wcześniej zawierają olejki eteryczne W ich skład wchodzi mnóstwo cennych dla zdrowia substancji. To między innymi eugenol oraz linalol. Mają one niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Po pierwsze, zapach palącego się liścia laurowego redukuje stres i równocześnie uspokaja. Idealnie sprawdzi się na koniec stresującego dnia. Taka forma relaksu pozwoli nam położyć się spać ze znacznie większym spokojem ducha. Warto wykonywać tę czynność regularnie.

Kolejną kwestią są drogi oddechowe. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę z tego, jak bardzo mogą one nam pomóc w różnego typu dolegliwościach. Warto tutaj oczywiście pamiętać o wcześniej wspomnianej regularności.

Zobacz także: Jak pozbyć się muszek owocówek? – Domowe sposoby

palenie liści laurowych

Kadzidełko z liści laurowych – dlaczego nie?

Czy wiesz że ze zwykłego liścia laurowego możesz zrobić naprawdę dobre kadzidełko? Jego zapach będzię na pewno intensywny. Powinien ci się spodobać!

Na początku umieść suszony liść laurowy w popielniczce. Kolejnym krokiem będzie jego podpalenie. Listek zachowa się jak zwykłe kadzidełko. Wydobywać się z niego będzie aromatyczny dym. Wystarczy kilka minut, aby wypełnił on cały pokój. Wdychanie go niesie mnóstwo zdrowotnych korzyści. To zdecydowanie lepsza opcja niż używanie kadzidełek ze sklepu, ale na pewno nie podejdzie każdemu.

Oczyszczanie domu z negatywnej energii

Kwestia oczyszczania domu z emocji bywa dość sporna. Jedni wierzą w to a drudzy uważają to za zwykłą bajkę. Dziś spora część osób korzysta również tutaj z właściwości liścia laurowego. Ma on ponoć niezwykłą moc oczyszczania domu z negatywnych emocji. Można więc choć raz spróbować wykonać taki zabieg. Na pewno poczujesz się po nim spokojniejszy i zrelaksowany.

Poznaj też niezwykłe właściwości czosnku niedźwiedziego

FAQ

Czy można palić liść laurowy?

Tak, można palić liść laurowy. Po kilku minutach palenia rozniesie się przyjemna woń.

Co daje palenie liści laurowych?

Zapach palonych liści laurowych wydziela endorfiny, które poprawiają nastrój i zmniejszają poziom stresu w organizmie.

Jak palić liście laurowe?

Liście laurowe ususzone podpala się nad popielniczką lub talerzykiem. Uwaga, suszone liście bardzo szybko zajmują się ogniem. Można je również ugotować w wodzie lub skorzystać z gotowych olejków eterycznych.

Czy liść laurowy oczyszcza dom ze złej energii?

Jest to kwestia sporna. Niektórzy wierzą, że liść laurowy posiada takie właściwości. Z pewnością warto spróbować, może akurat poczujesz się spokojnieszy i bardziej zrelaksowany.

Redakcja homedelight.pl