Szałwia – właściwości lecznicze i uprawa

W epoce medycyny alopatycznej często zapominamy, że najprostsze i najskuteczniejsze substancje lecznicze znajdziemy w lesie i na łące. Wykorzystywane od tysięcy jak rośliny lecznicze, takie jak szałwia, warto hodować we własnym przydomowym ogródku, nie tylko jako ozdobę i aromatyczną przyprawę. Jakie są właściwości lecznicze szałwii i w jaki sposób ją stosować? Jak uprawiać własną szałwię?

Szałwia właściwości lecznicze

Liście szałwii zawierają bardzo wiele substancji czynnych, wykazujących różnorodne właściwości lecznicze. Najważniejsze i najbardziej cenione w lecznictwie jest jej działanie przeciwzapalne, zarówno po podaniu doustnym, jak i zewnętrznym. Pod wpływem substancji zawartych w szałwii ginie wiele szczepów drobnoustrojów chorobotwórczych, przeciwdziałają one również nadmiernej fermentacji, bolesnym wzdęciom i gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym. Przetwory z szałwii wykazują również działanie estrogenne, dzięki czemu regulują nazbyt skąpe miesiączki lub nazbyt obfitą laktację. Wyciągi alkoholowe z szałwii silnie hamują wydzielanie potu, a także wykazują słabe działanie przeciwcukrzycowe, zależne od nieznanego dotąd związku.

Przeczytaj również na temat właściwości kurkumy

Szałwia jak długo można stosować

Najważniejszym składnikiem szałwii o działaniu leczniczym jest olejek eteryczny o charakterystycznym zapachu. Jedną z substancji wchodzących w jego skład jest tujon, który odpowiada za przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie szałwii. Jednak właśnie z uwagi na tę substancję, podawanie przez dłuższy okres dużych ilości wyciągów z szałwii może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty czy otępienie. Przedawkowanie nie jest możliwe, jeśli stosujemy szałwię jako produkt leczniczy do momentu ustąpienia objawów ani przy stosowaniu zewnętrznym. Stosowanie wyciągów zgodnie z zaleceniami również nie powinno prowadzić do przedawkowania, ale dla bezpieczeństwa nie należy ich przyjmować przez okres dłuższy od około miesiąca. Po co najmniej dwutygodniowej przerwie można wrócić do stosowania zioła. Szałwia właściwości są naprawdę niesamowite!

szałwia właściwości

Szałwia uprawa i zbiór

Szałwia pochodzi z krajów śródziemnomorskich, jednak w Polsce jest uprawiana z powodzeniem już od kilku wieków. Będzie cennym dodatkiem do ogródka zielnego, rosnącego zarówno w gruncie, jak i w donicach. Rosnąca swobodnie może dorastać nawet do 75 centymetrów wysokości i nie ma szczególnych wymagań środowiskowych. Ma drobne, fioletowo niebieskie kwiaty i, podobne jak mięta, pięknie i mocno pachnie. Do celów leczniczych zbiera się w maju w pełni wykształcone liście tuż przed okresem kwitnienia rośliny lub ziele szałwii, ścinając w maju i w drugiej połowie sierpnia górne części łodyg powyżej pierwszego rozgałęzienia. Zarówno liście, jak i ziele suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu, a następnie przechowuje w szczelnym opakowaniu, zabezpieczone przed wilgocią i wysoką temperaturą. Z tak przygotowanego surowca możemy przygotowywać napar i inne przetwory, takie jak wyciąg czy nalewkę, oraz wykorzystywać do kąpieli, płukanek i nasiadówek.

Poznaj również niesamowite właściwości czosnku niedźwiedziego

Redakcja homedelight.pl