Czosnek niedźwiedzi określany także jako czosnek cygański albo cebula czarownic. To cenne zioło, które od wieków było stosowane w lecznictwie, dziś można je spotkać w lasach całej Europy, jednak jest objęte częściową ochroną, dlatego nie można go zrywać w lesie. Czosnek niedźwiedzi przyprawa można jednak uprawiać w ogrodzie.
Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi wyglądem przypomina czosnek ozdobny i w ogóle nie jest podobny do zwykłego czosnku. Posiada liście jadalne o właściwościach leczniczych oraz piękne kwiatostany, które nie są jadalne, ponieważ zawierają substancje szkodliwe dla człowieka. W przeciwieństwie do zwykłego czosnku, niedźwiedzi ma większe spektrum działania, gdyż zawiera więcej kwasów fenolowych oraz duże stężenia związków siarki. Doskonale sprawdzi się jako składnik syropów na kaszel, ponieważ rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Wspomaga układ pokarmowy przyśpieszając i wzmagając wydzielanie żółci, doskonale sprawdzi się także na obniżenie cholesterolu, będzie dobrym wsparciem dla wątroby.
Czosnek niedźwiedzi jest także silnym przeciwutleniaczem, dlatego bardzo często jest stosowany w medycynie naturalnej w leczeniu i zapobieganiu nowotworów. Bardzo pozytywnie wpływa także na nadciśnienie, gdyż zmniejsza lepkość krwi, więc ryzyko zakrzepów jest mniejsze. Zawiera dużo żelaza, które jest podstawowym składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie. Czosnek niedźwiedzi będzie zatem doskonałym wsparcie dla osób chorujących na miażdżycę, choroby wieńcowe itp. Składniki zawarte w czosnku niedźwiedzim pomagają także w zwalczaniu infekcji, wirusów i grzybów chorobotwórczych. To doskonała alternatywa dla antybiotykoterapii, w tym wypadku naturalna flora bakteryjna nie jest niszczona.
Poznaj również niezwykłe właściwości kurkumy!
Suszony czosnek niedźwiedzi przyprawa – do czego?
Suszony czosnek niedźwiedzi do czego się nada? Czosnek niedźwiedzi przyprawa może być stosowany jako dodatek do sałatek, można z niego zrobić pastę do kanapek, dip do warzyw i makaronów, pesto. Świetnie nadaje się także do zup i sosów. Możliwości jest naprawdę wiele i bez wątpienia warto wdrożyć go do swojego jadłospisu. Można go stosować także w formie maseczek na twarz lub okładów, gdyż doskonale wpływa na skórę, włosy i paznokcie.
Czosnek niedźwiedzi przeciwwskazania to przede wszystkim choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, nie należy podawać go także dzieciom poniżej 12 roku życia, na wszelki wypadek powinny wystrzegać się go także kobiety w ciąży.
Dawkowanie
Czosnek niedźwiedzi przyprawa można znaleźć w niektórych sklepach oraz aptekach. Na opakowaniu produktu znajduje się sposób przyjmowania oraz dawkowanie. Trzeba ściśle stosować się do zaleceń z ulotki, gdyż czosnek niedźwiedzi ma silne działanie. Jeżeli chcemy potratować ziele jako suplement, zazwyczaj zaleca się stosowanie 1 kapsułki dziennie, zawierającej 200 mg sproszkowanego czosnku.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Pamiętajmy, że każde zioła, leki, suplementy przyjmowane w nadmiarze mogą zaszkodzić, dlatego należy wykazać się zdrowym rozsądkiem.
Przeczytaj również na temat właściwości leczniczych szałwii