Dekoracje w industrialnym stylu – z nami wykonasz je samodzielnie. Oto nasze ciekawe propozycje

Możliwość urządzenia domu w stylu industrialnym daje nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o samodzielne wykonanie dekoracji. Zatem poza meblami wykonanymi z palet i stalowych bądź aluminiowych stelaży, można zdecydować się na wypełnienie surowymi dekoracjami, które wpiszą się w tę stylistykę. Poznaj nasze propozycje.

Samodzielnie wykonane zasłony z lnu lub bawełny

Jeśli chcesz uzupełnić wnętrze w stylu industrialnym samodzielnie wykonanymi dekoracjami, to zdecydowanie powinieneś zdecydować się na zasłony i obrusy. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni materiał. Najlepiej sprawdzi się len lub bawełna. Warto wybrać te w odcieniach beżu i szarości, które idealnie wpiszą się w surowy design. Można wybrać również bardziej połyskujące zasłony, takie których powierzchnia imituje tę metaliczną i rdzawą, co także doskonale komponuje się ze ścianami pokrytymi w betonie dekoracyjnym czy cegle klinkierowej. W tej samej stylistyce mogą być obrusy na stół w jadalni, choć lepiej zdecydować się na wykonanie bieżnika, dzięki temu na powierzchni drewnianego blatu widoczne będą słoje i sęki.

Organizer do gabinetu wykonany ze starej metalowej szafki

W Internecie można znaleźć wiele starych mebli sprzedawanych w korzystnych cenach. Do nich należą także metalowe szafy na dokumenty, a także szafki na rzeczy, które wykorzystywane są w zakładach pracy. Taki element można łatwo przerobić na organizer. Wystarczy wykonać niewielkie otwory, w których umieści się mocowanie kółek. W ten sposób zyskuje się funkcjonalny element przestrzeni gabinetowej. Można go oczywiście przemalować na dowolny kolor. Dobrze sprawdzi się czarny, ale dla kontrastu można wybrać również białą farbę.

Zrób własną szkatułkę

Technikę DIY można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Polecamy choćby wykonanie własnej szkatułki, która będzie wyjątkową dekoracją, ale możecie ją także komuś podarować, zatem to taki prezent od serca. Na samym początku będziesz potrzebować kilka drewnianych płyt albo desek, które następnie należy oczyścić, wyrównać i zaimpregnować. Łączycie je tworząc szkatułkę na bazie kwadratu. W tym przypadku wykorzystamy technikę decoupage. Teraz będziemy potrzebować kilku serwetek, z których odklejamy spodnie warstwy. Następnie klejem do decoupage przyklejamy wybrany motyw, smarując zarówno spód, jak i wierzch. Przyklejanie serwetek jest bardzo łatwe pod warunkiem odrobiny zaangażowania i precyzji. Gdy już przykleimy serwetkę, możemy przejść do dalszych dekoracji, np. przy klejeniu innych ozdób, przy czym pamiętaj, aby całą szkatułkę pokryć lakierem, który usunie spękania.

Skrzynia na koce i zabawki – doskonały dodatek do sypialni

Idealną dekoracją do sypialni w stylu industrialnym będzie drewniana skrzynia z metalowymi zawiasami. Można ją wykonać z niewielkich deseczek, które wystarczy połączyć ze sobą za pomocą wkrętów. Można wykonać zarówno skrzynię z zachowaniem przerw pomiędzy drewienkami, jak i tworzącą jedną zwartą całość. Wykonanie wieka będzie wymagało zastosowania metalowych zawiasów, które przymocujesz za pomocą śrub. Możesz również dołączyć element dekoracyjny w postaci metalowej kłódki przymocowanej do wieka. Kolor zależny jest od Twojej inwencji, jednak sprawdzą się najlepiej wszystkie odcienie naturalnego drewna. Oczywiście przed składaniem skrzyni warto poszczególne elementy zaimpregnować. Wewnątrz dodatkowo możesz wykonać tapicerowanie, ale nie jest to konieczne. Jeżeli Twoja skrzynia ma mieć metalowy uchwyt, to koniecznie użyj kleju anaerobowego, który doskonale uszczelnia. Także jeżeli chcesz połączyć ze sobą nakrętkę i śrubę to kleje anaerobowe doskonale się sprawdzają, przy czym zwróć uwagę na siłę wiązania, która może być średnia lub bardzo wysoka.

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto własnoręcznie wykonywać dekoracje czy inne meble, to zachęcamy do spróbowania swoich sił. Może to być świetna zabawa, a satysfakcja z samodzielnie wykonanego mebla jest gwarantowana. Do własnoręcznych prac można wykorzystać także palety. Z nich może powstać elegancka toaletka, wygodny puf, który na koniec pokryjesz tapicerką albo rozkładany fotel.

Redakcja homedelight.pl