Komoda – o czym pamiętać przed zakupem?

Czy André-Charles Boulle, barokowy rzemieślnik i artysta, który zaprojektował pierwszy model komody wiedział, że mebel jego autorstwa przetrwa tyle lat i doczeka się tak wielu odsłon? Z pewnością nie. I choć pierwotnie mebel niczym nie przypominał tego, jaki znamy współcześnie, to od początku istnienia należycie spełniał zadaną rolę. Ta salonowa królowa chętnie gości w wielu domach, stanowiąc uzupełnienie różnorodnych stylistyk – od klasycznych zaczynając po nowoczesne, loftowe, eklektyczne, na vintage i glamour kończąc.

Komoda – dlaczego jest taka popularna?

Komody pokochali wszyscy – bez wyjątku! Dowodem tego twierdzenia jest niesłabnąca popularność, która sprawia, że mebel chętnie gości w wielu pomieszczeniach oraz aranżacjach. Co wpływa na jej sławę? Z całą pewnością niekwestionowana pojemność. Choć jej gabaryty nie należą do największych to jednak mieści w sobie wiele codziennych przedmiotów i akcesoriów. Z drzwiczkami, szufladami, niekiedy otwartymi półkami – komoda występuje w wielu wariantach, dzięki czemu pozwala na swobodny dobór odpowiadający własnym oczekiwaniom. Co więcej, mebel można z łatwością przestawiać i zmieniać funkcje, co dodatkowo potęguje popularność wśród odbiorców.

Gdzie ustawić?

Wspomnieć należy o jeszcze jednym, równie istotnym atucie przemawiającym na korzyść komody. To oczywiście olbrzymia uniwersalność w zakresie zastosowania. Ten mebel idealnie sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni, przedpokoju, pokoju dziecięcym, a nawet w domowym home office. Z łatwością można go wkomponować w każdy wystrój oraz pomieszczenie, dostosowując funkcje do konkretnego miejsca oraz tego, co chcemy w nim przechowywać. To od wyobraźni i potrzeb właściciela będzie zależało, czy posłuży do przechowywania, pracy czy dekoracyjnego prezentowania ozdobnych bibelotów.

Na co zwrócić uwagę kupując komodę?

Przed udaniem się do sklepu po zakup wymarzonej komody, należy poświęcić chwilę czasu na ustalenie miejsca, w jakim będzie się znajdowała oraz ściągnięcie niezbędnych wymiarów. Ważna jest nie tylko wysokość i szerokość, ale również głębokość. W sytuacji, gdy mebel będzie ulokowany w pobliżu okna lub pod skosem, najważniejszym pomiarem będzie wysokość. W momencie, gdy będzie stanowiła ciąg wraz z pozostałym umeblowaniem, istotną rolę odegra głębokość. Na funkcjonalność użytkowania komody wpływać będzie również komfort otwierania szuflad i szafek. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu należy zwrócić uwagę, czy miejsce, w jakim docelowo spocznie, pozwoli na swobodne korzystanie – 30 cm wolnej przestrzeni to minimum, jakie należy zapewnić dla wygodnego używania mebla.

Redakcja homedelight.pl