Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym nasza pociecha powinna czuć się bezpieczna i szczęśliwa. Dlatego też każdy rodzić dokłada wszelkich starań, aby w pomieszczeniu malucha stworzyć wyjątkową atmosferę sprzyjającą rozwojowi. Dobry i przemyślany pomysł na pokój dziecka to połowa sukcesu. Poszukując inspiracji warto czerpać z blogów wnętrzarskich lub czasopism branżowych. Inne sprawdzone rozwiązanie to oczywiście skorzystanie z usług doświadczonego architekta wnętrz.

Pokój dziecięcy – jak zaplanować?

Zacznijmy zatem od tego jak zaplanować pokój dziecięcy? Na wstępie musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz jego bieżące potrzeby. Warto także uwzględnić, w jaki sposób mogą one ulec zmianie w ciągu kilku następnych lat. To znacznie ułatwi ewentualne przekształcenia pokoju dziecka w przyszłości.

Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę meble, które muszą się znaleźć się w dziecięcej przestrzeni. Będą to oczywiście łóżko, szafa, regały oraz biurko z krzesłem lub niewielki stolik, jeśli maluch jest w wieku przedszkolnym. W przypadku mebli zawsze stawiajmy na jakość i bezpieczeństwo. Na polskim rynku mamy wielu zaufanych i sprawdzonych producentów mebli dla dzieci jak chociażby Pinio.com.pl

Oczywiście w planie dziecięcego pokoju weźmy także pod uwagę kolorystykę oraz ewentualny motyw przewodni, jeśli na takim nam zależy. Ułatwi to całościowe planowanie zakupów, łącznie z farbami, tapetami oraz potrzebnymi dodatkami, takimi jak dywan, zasłonki, lampki czy rolety.

Jak urządzić funkcjonalny dla dziecka?

Wielu rodziców, stając przed koniecznością zaplanowania dziecięcego pokoju za cel stawia sobie przede wszystkim funkcjonalność. Co jednak właściwie przez nią rozumiemy? Czy mały pokój dziecięcy może być funkcjonalny? Jak najbardziej tak! Zgodnie z definicją „funkcjonalny” to użyteczny, spełniający swoją rolę. Biurko może być małe, ale wygodne, z możliwością dopasowywania wysokości do aktualnego wzrostu dziecka. Łóżko wyposażone w szufladę, zapewnia dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Komoda, która w pokoju niemowlęcym stanowiła miejsce na przewijak, u starszego dziecka doskonale sprawdzi się w roli miejsca na zabawki czy książki. To tylko kilka przykładów na to, co możemy rozumieć pod pojęciem funkcjonalności mebli dziecięcych. 

Modne aranżacje pokoju dziecięcego

Skąd zatem czerpać pomysły na aranżacje pokoju dziecięcego, jeśli nie mamy w głowie gotowego pomysłu? Z pomocą przychodzi oczywiście internet! W wirtualnej przestrzeni bez trudu odnajdziemy ciekawe blogi wnętrzarskie, prowadzone przez specjalistów z dziedziny projektowania wnętrz. Do dyspozycji mamy również liczne magazyny branżowe. Warto ponadto pomyśleć nad konsultacją z architektem, a jeśli dysponujemy środkami, także zleceniem całościowego wykonania projektu.

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim przytulny i jasny. Znakomicie sprawdzą się w nim wszelkie odcienie bieli, jasnych szarości oraz pastele. Warto także stawiać na różne tekstury oraz wzory, aby nadać wnętrzu wyrazu.

Redakcja homedelight.pl