Osłonki i donice ceramiczne – czym się różnią?

Rośliny są dla większości osób obowiązkowym elementem wystroju mieszkania. Pojawiają się najczęściej w pokojach dziennych i sypialniach, nierzadko również w kuchniach, jadalniach, a nawet łazienkach. Dzielą się na żywozielone, kwitnące, z okazałymi kwiatami lub bujnymi liśćmi. Zdecydowanie ożywiają przestrzeń, przykuwają wzrok i dodają uroku wnętrzu, w którym się znajdują. Aby zachwycały jeszcze bardziej, warto pomyśleć o zastosowaniu efektownych, dopasowanych do charakteru roślin doniczek lub osłonek.

Czym różnią się doniczki od osłonek?

Doniczki oraz osłonki to podobne, jednak inne akcesoria, które mogą zachwycać walorami wizualnymi, jednocześnie spełniając nieco inne funkcje. Doniczki służą do uprawy roślin. W swoim dnie posiadają otwory drenażowe, które zapewniają możliwość odprowadzania nadmiaru wody, jednocześnie gwarantując odpowiedni przepływ powietrza. Doniczki są wyposażone w podstawkę, gdzie gromadzi się woda. Taka budowa donicy chroni rośliny przed zbyt dużą wilgocią oraz gniciem korzeni. Reasumując: podstawowe znaczenie donic związane jest z funkcjonalnością.

Osłonki to przede wszystkim elementy dekoracyjne. Nie posiadają otworu drenażowego, nie są w stanie odprowadzać nadmiernej ilości wody z podłoża. Osłonki są nakładane na doniczki w celu wzmożenia ich atrakcyjności.

Osłonki i donice ceramiczne – nowoczesne rozwiązanie zachwycające nietuzinkowym charakterem

Zarówno doniczki, jak i osłonki mogą przybierać zróżnicowane formy. Zachwycać fakturą, kształtem, kolorystyką oraz wielkością. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się donice i osłonki ceramiczne, które łączą w sobie trwałość oraz niesztampowy design. To rozwiązanie adresowane do zwolenników oryginalności wybieranych przez siebie elementów dekoracyjnych. Zarówno doniczki, jak i osłonki ceramiczne mogą się od siebie niezwykle różnić. Klasyczne modele będą świetnie wpasowywać się w aranżacje utrzymane w duchu industrialnym, minimalistycznym, z kolei osłonki i donice ceramiczne wzbogacone o ciekawą fakturę bez problemu odnajdą się również w pomieszczeniach urządzonych w innym stylu. Nakrapiane, wyróżniające się niespotykaną fakturą, odznaczające niepowtarzalną kolorystyką, wzbogacone o interesujące wzory – możliwości dostępnych na rynku jest tak wiele, że każda osoba zainteresowana zakupem ceramicznego naczynia na swoje rośliny bez wątpienia znajdzie opcję idealną dla siebie. Na uwagę zasługuje nie tylko szeroki wybór produktów o ciekawym designie, ale również trwałość oraz odporność doniczek i osłonek ceramicznych.

Redakcja homedelight.pl