Kocanki włoskie – co to za rośliny? Jak je uprawiać?

Kocanka włoska to niewysoka krzewinka, która znajduje szerokie zastosowanie. Sprawdzi się jako roślina rabatowa, ozdoba balkonów i tarasów, jej ziołowy aromat wzbogaci smak potraw, a olejek eteryczny pozyskiwany z kocanki włoskiej doceniony został przez przemysł farmakologiczny i kosmetyczny. Jak wygląda kocanka włoska, co to za roślina i jak ją uprawiać?

Kocanki włoskie – co to za rośliny?

Kocanka włoska (Helichrysum italicum) to zimozielona roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego, aczkolwiek można ją spotkać także w innych krajach, również w Polsce. Ponieważ preferuje ciepły, wilgotny klimat i jest wrażliwa na mrozy, w rodzimych ogrodach występuje jako gatunek jednoroczny.

Roślinka osiąga do 40 cm wysokości i wyróżnia się sztywnymi, wzniesionymi pędami, pokrytymi szarym meszkiem, tzw. kutnerem. Na pędach znajdują się gęsto ułożone liście – długie, wąskie, o srebrzysto-zielonym wybarwieniu, nieco przypominające rozmaryn, a w okolicach lipca pojawiają się złociste kwiatostany.

Kocanki włoskie chętnie uprawiane są na rabatach i w ogródkach ziołowych w towarzystwie innych roślin lub jako element dekoracyjny tarasów i balkonów. Nierzadko można je spotkać nasadzone wzdłuż ścieżek i ogrodowych alejek lub jako obwódka rabat. Kwiaty kocanki to znakomita propozycja bukietowa, z kolei jej intensywny aromat sprawdzi się jako skuteczna broń odstraszająca mole. Wystarczy umieścić w szafie kilka gałązek rośliny, by pozbyć się szkodnika. Ze względu na zapach przypominający indyjską przyprawę curry, znajduje zastosowanie jako dodatek do zup, sosów, mięsa, a także potraw z ryżu i makaronu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że charakteryzuje się gorzkawym i bardzo intensywnym smakiem, dlatego zaleca się, by dodawać ją pod koniec gotowania. 

Kocanki włoskie – jak je uprawiać?

Krzewinka preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Wybierając podłoże pod uprawę kocanki włoskiej, należy pamiętać, by zapewnić jej glebę lekką i przepuszczalną. Ponieważ nie toleruje nadmiaru wilgoci, nie sprawdzi się podłoże ciężkie, gliniaste i podmokłe. Co więcej, zbyt intensywne nawadnianie może skutkować gniciem korzeni, dlatego lepiej pozwolić glebie na delikatne przeschnięcie niż przesadzić z częstotliwością podlewania.

Kocanka włoska nie jest mrozoodporna, więc w chłodniejszych rejonach Polski bezpieczniejszą opcją jest uprawa doniczkowa i chowanie jej pod dach w okresie największych spadków temperatury. Gdy wiosną roślina wznowi wegetację, należy przyciąć pędy, co przywróci jej zwarty pokrój. Obcięte fragmenty świetnie sprawdzą się jako materiał do pozyskania kolejnych sadzonek.

Roślinę można uprawiać z nasion wysiewanych wiosną do rozsadnika lub kupić gotowe sadzonki w doniczce. Wiele sklepów ogrodniczych oferuje wysokiej jakości materiał sadzeniowy, dzięki czemu uprawa kocanki jest jeszcze łatwiejsza. W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są zdrowe sadzonki kocanki włoskiej, sprzedawane w pojedynczych doniczkach.

 

 

Redakcja homedelight.pl