Wybieramy wannę do łazienki

Chociaż niektórzy z nas nie wyobrażają sobie poranka lub wieczoru bez odświeżenia się pod prysznicem, niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż wanna, która stanowi kluczowy element wyposażenia wielu łazienek. Jej zwolennicy cenią sobie komfort związany z możliwością korzystania z codziennej kąpieli po wyczerpującym dniu pracy. Jeśli przeprowadzając remont własnej łazienki chcielibyśmy zastosować w niej tego typu rozwiązanie, musimy podjąć decyzję jaką wannę wybrać.

Wiele modeli wanien

W sprzedaży dostępne są różne modele wanien, jak np. akrylowe, stalowe, żeliwne, czy marmurowe. Najczęściej kupowane są te wykonane z akrylu. Posiadają one bowiem niewielką masę, są odporne na zabrudzenia i pozwalają zachować pożądaną temperaturę wody przez dłuższy okres czasu. Znacznie rzadziej spotyka się odmiany marmurowe z uwagi na ich wysoką cenę. Jeśli chodzi o metodę montażu istnieją wanny wolnostojące i w wersji do zabudowy. W przypadku tych pierwszych niezbędne jest dysponowanie odpowiednio rozległą powierzchnią łazienkową. Kiedy zmuszeni będziemy do wyboru wanny w obudowie warto wcześniej zastanowić się, jakim rodzajem materiału ma być ona zasłonięta. Alternatywą dla tradycyjnych kafelek może być zabudowa wykonana z gatunku drewna cechującego się wysoką odpornością na wodę i wilgoć. Będzie ona bez wątpienia stanowiła niebanalny komponent wystroju łazienki. Interesującą koncepcją dla tych, którzy chcieliby uniknąć nieporządku związanego z demontażem wysłużonej już wanny będzie wklejenie nowego modelu w stary. Rozwiązanie to określane jest jako „wanna w wannie” i znajduje zastosowanie głównie w przypadku zużytych wanien żeliwnych w zabudowie.

Kształt wanny

Innym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wanny, jest jej kształt. Najlepiej będzie, jeżeli dopasujemy go do wyglądu pozostałych urządzeń sanitarnych znajdujących się w łazience. Na rynku dostępne są modele prostokątne, okrągłe, owalne oraz takie, które posiadają nietypową formę.

Poza takimi parametrami jak wielkość, kształt, rodzaj użytego do produkcji tworzywa, czy sposób montażu należy również rozważyć, czy wanna ma posiadać dodatkowe funkcje, jak na przykład hydromasaż. Modele wyposażone w taką opcję będą niewątpliwie droższe od standardowych, ale też korzystanie z nich może nam przynieść konkretne korzyści, jakimi będą relaks i lepsze samopoczucie. Warto więc czasami poświęcić więcej pieniędzy na zakup takiej wanny, albowiem wydatkowane na nią środki to zarazem inwestycja w nasze zdrowie i codzienną kondycję psychofizyczną, a te trudno jest wycenić.

Redakcja homedelight.pl