Profil przyścienny – co warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru?

Podczas budowy domu lub remontu posiadanego mieszkania wiele osób decyduje się na postawienie przegród, lub ścian działowych. To prosty sposób na maksymalnie funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Takie ścianki mogą też umożliwić odświeżenie wnętrza i nadanie mu wyjątkowego charakteru. Przegrody często budowane są z płyt gipsowo-kartonowych. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Do ich stworzenia potrzebne są odpowiednie stelaże wykonane z profili przyściennych. Co warto o nich wiedzieć?

Z czego zbudować przegrody w mieszkaniu?

Wśród konstrukcji do ścianek działowych często stosuje się elementy drewniane. To rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których można wymienić dobrze właściwości izolacyjne. Coraz częściej konstrukcje z tej kategorii są jednak zastępowane przez profile metalowe. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Metalowy profil przyścienny może być wykonany z aluminium lub blachy stalowej. W obu przypadkach elementy stelażu są lżejsze od swoich drewnianych odpowiedników. Dzięki temu, że łatwo poddają się obróbce uznaje się je też za prostsze w użyciu. Stalowe i aluminiowe profile posiadają różne kształty i wymiary.

Jakie są rodzaje profili przyściennych?

Omawiane profile to wygięte w określony sposób kawałki blachy. Zależnie od dokładnego kształtu wykorzystywane są w inny sposób i sprawdzają się lepiej w odmiennych sytuacjach. Przedmioty dzieli się zwykle na profile U i profile C. Nazwa nawiązuje do ich kształtu. Pierwsze z nich mają proste ścianki, których układ przypomina literę U. Drugi rodzaj różni się tym, że przy końcach pojawiają się dodatkowe małe ścianki zagięte do środka.

Podczas budowy ściany wykorzystywane są oba rodzaje profili. Modele typ U umieszcza się poziomo na suficie i podłodze tak, aby tworzyły szyny dla pionowo zamocowanych profili C. Płytę montuje się wówczas na tych ostatnich.

Jak wybrać odpowiedni stelaż?

W oznaczeniach rodzajów profili często stosuje się też litery W i D. Nawiązują one do przeznaczenia konkretnych elementów. Modele typu W wykorzystuje się do prac związanych ze ścianami, a D do sufitów. Ze względu na to można spotkać się z różnymi wariantami profili. Zalicza się do nich UD, UW, CD i CW. Omówione wyżej rozwiązania to profile wykorzystywane do budowy ścian. Po profile UD sięga się w przypadku poziomego łączenia konstrukcji sufitowych ze ścianami. CD tworzą konstrukcję nośną dla płyt, z których tworzony jest sufit. To jednak nie wszystkie opcje do wyboru.

Osoby poszukujące odpowiednich profili natrafią też na oznaczenie UA. To wzmocnione profile pionowe, które wykorzystuje się m.in. podczas budowy ścian z ramą drzwiową. Z kolei profile kapeluszowe wykorzystywane są do montowania płyt wykładzinowych na surowych sufitach. Ze względu na mnogość dostępnych elementów wybór odpowiedniego stelażu może wydawać się trudnym zadaniem. Posługując się wiedzą na temat rodzajów profili bez problemu można jednak odnaleźć potrzebne przedmioty. Właściwie dobrane wysokiej jakości profile ułatwią przeprowadzenie remontu.

Redakcja homedelight.pl