Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Palmy doniczkowe domowe

Dom Data publikacji - 20 lipca 2023 Autor - Redakcja homedelight.pl
palmy domowe

Palmy już jakiś czas temu zagościły w naszych domach dodając do wnętrz powiew tropików i egzotyki. Warto jednak przed zakupem tych ciekawych roślin doniczkowych zastanowić się jaką chce się wybrać, a także czy warunki panujące w naszym domu będą odpowiadały wymaganiom tych egzotycznych roślin.

Gatunki palm – najpopularniejsze rodzaje

Do najchętniej kupowanych palm domowych możemy zaliczyć:

  • Areka (areka katechu)
  • Dracena
  • Kencja
  • Licuala
  • Chamaedorea Elegans tzw. palma koralowa
  • Palma daktylowa (palma kanaryjska)
  • Karłatka
  • Palma biczowa
  • Palma bismarcka waszyngtonia
  • Palma kokosowa

Palma Areka – nada wnętrzu powiewu tropików

Ta palma posiada pierzasto podobne liście, które nadadzą tropikalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jest ona bardzo popularna i łatwa w uprawie domowej. W może osiągać około 150 cm wysokości. Areka żółtawa lubi słoneczne miejsca, lecz nie w bezpośrednim świetle, spowoduje to oparzenie liści. Dla tej palmy pomieszczenie w temperaturze 18 – 25 stopni Celsjusza będzie idealnym środowiskiem. Wilgotne powietrze jest niezbędne do uprawy tej palmy. Zalecane jest podlewanie regularne lecz umiarkowane, najlepiej zachowywać lekko wilgotną ziemię przez cały czas.

Palma Kencja – Howea Forsteriana

Ta piękna palma o wachlarzowatych liściach jest dosyć prosta w uprawie. Najważniejsze jest zadbanie o dużą ilość rozproszonego światła, lecz kencja wytrzyma też półcień. Palma nie wymaga konkretnej wilgotności powietrza, ważne aby nie spadała ona poniżej 30%. Wtedy warto postawić pojemnik z wodą niedaleko doniczki lub zraszać liście. Jest to idealny wybór dla amatorów ogrodnictwa, którzy pragną dodać do swojej przestrzeni wakacyjny nastrój relaksu.

Chamaedorea Elegans tzw. palma koralowa

Wytworna palma pochodząca z Meksyku i Gwatemali jest raczej prosta w uprawie w domu, lecz trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Palma lubi dużą ilość wody, tak żeby ziemia była cały czas wilgotna, ale trzeba uważać żeby jej nie przelać, jest bardzo wrażliwa. Warto wystawiać ją tak, aby miała dużo słońca, np. od strony południowej. Ważne jest też żeby zachowywać wysoką wilgotność w pomieszczeniu, w którym rośnie palma koralowa lub zraszać liście rośliny.

Zobacz także: CO KUPIĆ NA PARAPETÓWKĘ? 10 POMYSŁÓW NA UDANY WIECZÓR Z PRZYJACIÓŁMI!

Palma kanaryjska (daktylowiec kanaryjski)

Jest to wysoka palma osiągająca w warunkach domowych ponad 3 metry wysokości. Preferuje jasne rozproszone światło oraz temperaturę 18 – 25 stopni Celsjusza. Nie lubi przeciągów oraz nagłych zmian temperatury. Palma kanaryjska lubi wilgotne powietrze dlatego w sezonie grzewczym warto zraszać ją wodą. Podlewanie palmy można określić jako umiarkowane, należy utrzymywać cały czas lekko wilgotną ziemię.

Karłatka – Chamaerops humilis

Karłatka niska to palma doniczkowa stosunkowo prosta w uprawie w domu. Lubi rozproszone światło, tak jak większość palm domowych. Temperatura, w której ta roślina doniczkowa najlepiej się rozwija to 18 – 24 stopnie Celsjusza. Przy podlewaniu warto pamiętać, aby dać wyschnąć górnej warstwie gleby, żeby nie przelać palmy. Karłatka nie wymaga dużej wilgotności powietrza, aby prawidłowo się rozwijać lecz warto co jakiś czas zraszać liście palmy wodą dla poprawienia ich kondycji.

Palma kokosowa – czy uprawa w domu jest możliwa?

Uprawa palmy kokosowej w domu jest możliwa, lecz może być trudna. Przede wszystkim jest to bardzo duża roślina, która potrzebuje specyficznych warunków i dużo miejsca do wzrostu. Palma doniczkowa kokosowa może osiągać rozmiary nawet do 30 metrów wysokości. Wymaga ona bardzo intensywnego bezpośredniego nasłonecznienia przez cały dzień. Niezbędne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności pomieszczenia, w którym przebywa ta roślina, a także wysokiej temperatury 20 – 30 stopni Celsjusza. Także niestety uprawa tej efektownej palmy z pióropuszem ciemnozielonych liści jest praktycznie niemożliwa w domowych warunkach.

palma kokosowa

Pielęgnacja domowej palmy doniczkowej

Pielęgnacja palmy doniczkowej jest równie istotna jak w przypadku innych roślin. Oto kilka dodatkowych wskazówek jak pomóc rozrastać się i kwitnąć palmom domowym:

  1. Gleba najlepiej dobrze przepuszczalna i zawierająca wiele składników odżywczych. Może być to specjalna mieszanka lub mieszanka torfu, ziemi liściowej oraz perlitu.
  2. Podlewaj palmy nawozem do roślin zielonych lub nawozem do palm. Najlepszy czas na nawożenie to wiosna i lato, czyli okres wzrostu roślin.
  3. Regularnie przycinaj suche liście lub pędy, utrzyma to palmę w dobrej kondycji. U niektórych gatunków jest to niezbędne do utrzymania palmy przy życiu.
  4. Przesadzaj młode palmy co 1 – 2 lata, a te starsze co 3 – 4 lata. Warto pamiętać, że donica do którem przesadzamy palmę domową nie może być dużo większa od aktualnej.

Warto pamiętać, że każda roślina jest inna i wymaga zróżnicowanej pielęgnacji. Fakt, iż palmy w doniczce wyglądają podobnie do siebie może być mylący, lecz zawsze warto szukać informacji na temat uprawy konkretnego gatunku, który posiadamy lub planujemy zakupić. Ale jak widać nie trzeba być ekspertem żeby uprawiać palmy w domu lub mieszkaniu.

FAQ

Jakie palmy do mieszkania?

Do mieszkania można kupić palmę areka, kencja, palmę koralową lub palmę kanaryjską.

Czy palma domowa lubi słońce?

Większość gatunków palm domowych lubi dużą ilość światła słonecznego, lecz nie bezpośredniego, może ono oparzyć lub spalić liście.

Jak dbać o palmę w doniczce?

Palmy w doniczce trzeba podlewać zależnie od ich wymagań. Należy je również nawozić specyfikiem do zielonych roślin lub takim dedykowanym do palm. Warto je przesadzać odpowiednio co 1 – 2 lata lub co 3 – 4 lata, zależnie od wieku rośliny.

Czego nie lubi palma areka?

Palma areka nie lubi ciemnych miejsc o niskiej wilgotności. Nie przepada także za bezpośrednim słońcem. Idealne środowisko dla niej to jasne miejsce o dużej wilgotności i temperaturze 18 – 25 stopni Celsjusza.
idealny sen

Redakcja homedelight.pl

Nasza redakcja to grupa entuzjastów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie aranżacji wnętrz, ogrodnictwa i lifestyle'u. Każdy artykuł tworzony jest z myślą o tym, aby inspirować, edukować i pomagać naszym czytelnikom.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?