Osłona na karnisz – co wybrać i kiedy warto ją zamontować?

Chcesz zamaskować wygląd karnisza we wnętrzu? W takim przypadku pomyśl o zamontowaniu osłony – maskownicy na karnisz!

W niektórych wnętrzach efektownie wyglądają karnisze odsłonięte, natomiast w innych lepszym wyborem są modele, które nie są widoczne. Aby zamaskować karnisz, pomocny będzie dodatkowy produkt – osłona na karnisz, która nazywana jest również maskownicą. Teraz można kupić ją w wielu wariantach, które warto poznać przed zakupem.

Jaką funkcję spełnia osłona na karnisz?

Głównym celem, jaki ma osłona na karnisz, jest jego osłonięcie przed wzrokiem. Wobec tego karnisz, na którym wiesza się firanki, zasłony, nie jest wtedy widoczny w pomieszczeniu. Widać jedynie same osłony okienne, natomiast żabki, tunele czy kółka, na których się je wiesza, nie są już widzialne.

To powoduje, że osłona na karnisz może doskonale sprawdzić się we wnętrzach, gdzie celem jest uzyskanie estetycznego, eleganckiego i minimalistycznego wystroju. Doskonale wyglądają one zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i tych nowoczesnych, dlatego pod tym względem mają one uniwersalne przeznaczenie.

Warto te wskazać, że osłona na karnisz może być połączona z dekoracyjną listą przysufitową, co powoduje, że można osiągnąć jeszcze ciekawszy efekt estetyczny w wykończeniu wnętrza. 

Dodatkowo osłona na karnisz może nie tylko spowodować osłonę karnisza, ale również posłużyć do montażu oświetlenia ledowego, aby uzyskać niebanalny wygląd wnętrza.

Rodzaje osłon na karnisze – co wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje maskownic – osłon przeznaczonych na karnisze. Obecnie są one dostępne zarówno jako listwy przysufitowe, jak i jako specjalne osłony dedykowane właśnie do powieszenia z karniszami.

Gdy celem jest stworzenie jednolitej opaski pod sufitem składającej się z listwy przysufitowej oraz z maskownicy karnisza, warto zdecydować się właśnie na listę. Jest ona wtedy montowana przed karniszem. Najczęściej stosuje się wtedy karnisze szynowe, które są płaskie i dzięki temu mniej widoczne. Listwa musi być też odpowiednio długa, aby je zamaskować. Często używane są wtedy listwy styropianowe, styrodurowe, które można też malować na różne kolory.

Drugim rozwiązaniem jest osłona na karnisz, która zakładana jest na karnisz. Można dokupić ją na długość. Najczęściej osłony tego typu produkowane są z tworzywa sztucznego, więc są lekkie i nie sprawiają problemów w montażu.

Trzecim, najwygodniejszym rozwiązaniem, jest osłona na karnisz połączona już z karniszem. Najczęściej wykorzystuje się wtedy szyny sufitowe, które połączone są z osłoną, dlatego też montuje się je za jednym razem. Producenci oferują różne rodzaje karniszy wraz z osłonami – można zakupić je jako pojedyncze i podwójne, a także dobrać je pod kątem długości. Można też wykorzystać je jako karnisze kątowe.

Wybór karnisza z osłoną jest zatem najwygodniejszym rozwiązaniem, gdy chce się uzyskać estetyczny wygląd wnętrza. Gdy jednak ma się już zamontowane karnisze, można również zdecydować się na dokupienie do nich dodatkowej maskownicy – osłony na karnisz w konkretnym rozmiarze.

Redakcja homedelight.pl