Przestrzenie, w których mieszkamy próbujemy często ożywić kwiatami domowymi. Jest to bardzo skuteczny zabieg, lecz nie zawsze te miejsca posiadają na tyle dużo światła, aby niektóre rośliny były w stanie przetrwać w takim środowisku. Z pomocą przychodzą kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca, tzw. cieniolubne.
W tym artykule dowiesz się:
- Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca – czy na pewno do twojej przestrzeni?
- Rośliny cieniolubne – co to znaczy?
- Rodzaje kwiatów lubiących ciemne miejsca
Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca – czy na pewno do twojej przestrzeni?
Zanim zaczniesz szukać kwiatów do swojego domu, warto się chwile zastanowić jakie dokładnie panują tam warunki, aby wiedzieć czy kwiaty domowe, które planujesz kupić przetrwają w twojej przestrzeni.
Czynniki, które warto wziąć pod uwagę:
- Temperatura – najlepsza dla kwiatów domowych 20 – 25 stopni Celsjusza, w zimie optymalna temperatura to 18. Jeżeli w twoim domu to więcej lub mniej warto poszukać konkretnych gatunków roślin dostosowanych do takich warunków.
- Wilgotność – optymalna dla większości roślin to ok. 60%, są takie które potrzebują mniejszej lub większej wilgotności powietrza. Są też takie, które wymagają zraszania.
- Poziom nasłonecznienia – zależy od położenia mieszkania lub domu względem stron świata, ilość okien również na duże znaczenie.
Posiadając te informacje możemy przejść do wyboru roślin.
Rośliny cieniolubne – co to znaczy?
Kwiaty cieniolubne, inaczej cienioznośne to takie, które:
- Przystosowane są do życia w warunkach dużego zacienienia.
- Bezpośrednie światło źle na nie wpływa, a nawet im szkodzi.
- Są to rośliny, które potrzebują dużej wilgotności gleby oraz nie lubią innych roślin w bliskim środowisku.
Zobacz także: CO KUPIĆ NA PARAPETÓWKĘ? 10 POMYSŁÓW NA UDANY WIECZÓR Z PRZYJACIÓŁMI!
Rodzaje kwiatów lubiących ciemne miejsca
Oto kilka propozycji, kwiatów domowych lubiących ciemne miejsca:
Paproć – to chyba pierwszy kwiat, który przychodzi nam do głowy myśląc o roślinach lubiących ciemne miejsca. Nie są one proste w uprawie, potrzebują rozproszonego światła, temperatury 20 – 25 stopni Celsjusza, nie lubią przeciągów ani obecności źródeł ciepła (takich jak kaloryfer lub kuchenka). Potrzebują stale wilgotnego podłoża, ale nie mokrego.
Bluszcz domowy – jest to bardzo efektowna roślina. Potrzebuje lekko oświetlonego lub w pełni zacienionego miejsca. Istotna w uprawie tego kwiatu jest temperatura, pomiędzy 15 – 18 stopni Celsjusza. Niezbędne jest częste podlewanie, roślina wymaga stale wilgotnego podłoża.
Zamioculcas – roślina niemal nieśmiertelna, uniwersalna, która przetrwa w każdych warunkach, również zacienionych. Optymalna temperatura 20 – 25 stopni Celsjusza, lecz poradzi sobie w warunkach do 5 stopni Celsjusza. Najlepiej rozwija się w miejscu bez bezpośredniego nasłonecznienia, może być jasne środowisko lub z większym zacienieniem. Jedynie nie radzi sobie w miejscach bardzo ciemnych. Podlewanie należy ograniczać, zwłaszcza w zimie. Nawadniać gdy górna warstwa ziemi jest sucha.
Monstera – bardzo popularny w ostatnich latach kwiat doniczkowy i nie bez powodu. Temperatura idealna 18 – 25 stopni Celsjusza. Roślina potrzebuje jasnego miejsca, półcień też będzie jej odpowiadał. Nie potrzebuje częstego podlewania, wystarczy raz w tygodniu. Dobrze też raz na jakiś czas przetrzeć liście wilgotną szmatką.
To tylko kilka propozycji, najbardziej popularnych kwiatów lubiących ciemne miejsca. Wymienione rośliny, są uniwersalne, pasujące do większości wnętrz i raczej proste w uprawie. Nie ma jednej idealnej rośliny do każdego pomieszczenia, trzeba próbować i poszukiwać tej najlepszej do konkretnego miejsca i osoby.