Wspólny pokój dla dzieci – jak urządzić?

Urządzenie wspólnego pokoju dla dzieci nie jest prostym zadaniem. A przecież nie zawsze istnieje możliwość, aby maluchy mieszkały osobno, może nie być na to choćby odpowiedniej przestrzeni czy finansów. Jednak mimo to warto jest się zastanowić nad tym, jak to rozegrać, żeby wszyscy byli zadowoleni z efektu końcowego, a w szczególności dzieci. Sytuacja wygląda zdecydowanie najtrudniej, jeśli do czynienia mamy z pokojem wspólnym dla chłopca oraz dziewczynki, wtedy bardzo ciężko jest pogodzić jego – przede wszystkim – wystrój. W każdym wypadku trzeba pogodzić gust oraz zainteresowania maluchów, a to do prostych zadań niestety nie należy. Do sprawy trzeba podejść porządnie, żeby z efektu końcowego każdy był zadowolony. W końcu przez długi czas może nie być możliwości na to, aby zapewnić im osobne pokoje. Sprawdź, jak urządzić wspólny pokój dla swoich pociech!

Zapewnij im swoją przestrzeń

Podczas gdy urządzasz wspólny pokój dla dzieci, niezależnie od tego czy mowa o blokach czy też domach pod Warszawą, powinieneś pamiętać o tym, że potrzebują swojej własnej przestrzeni. Inaczej mogą czuć się niekomfortowo, nieswojo. Najlepszym sposobem jest w tym momencie podzielenie pokoju na dwie części, jednej dla jednego dziecka, a drugiej dla drugiego. Dzięki temu oboje będą się czuli znacznie lepiej. Szczególnie istotne jest to w momencie, w którym dzieciaki są w nieco starszym wieku, wiadomo, że wtedy potrzebują mieć miejsce dla siebie. W części własnej powinny znajdować się rzeczy takie jak łóżko, biurko, wszystkie rzeczy osobiste. Wszelkie organizery powinny być zamykane na klucz, aby dziecko czuło, że nikt nie wtargnie w jego przestrzeń osobistą. Oczywiście część wspólna również jest istotna, może zawierać stolik do integracji, planszówki, wszystko, co sprawi, że spędzą wspólnie przyjemny czas.

Stylistyka to podstawa

Pogodzenie stylistyki jest bardzo trudnym zadaniem, w końcu gust dzieci może się od siebie zupełnie różnić. Szczególnie jeśli ma się do czynienia z chłopcem i dziewczynką. Ogólna stylistyka powinna być zatem dosyć neutralna, aby nie stanowiła problemu dla żadnego malucha. Najlepiej jest w tym przypadku wybierać kolory typu biel, czerń, beże czy wszelkiego rodzaju odcienie brązu. Sprawdzą się idealnie! Prywatne rzeczy mogą natomiast być dopasowane do ich gustu. Oczywiście meble powinny być dosyć uniwersalne, ale jeśli chodzi przykładowo o pościel czy obrazy na ścianach, zapytaj dziecka, czego oczekuje i działaj według tego! Należy się również zastanowić, czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem.

O tym pamiętaj

Oczywiste jest, że jeśli pokój dzielą dwie dziewczynki lub dwóch chłopców, sytuacja powinna być znacznie prostsza. Wtedy nie tylko łatwiejsze będzie pogodzenie stylistyki, ale również zabawek, które zakupisz. Podczas gdy dzieci są małe, możesz zdecydować się na łóżko piętrowe. Stanowi ono świetną zabawę, a dodatkowo zajmuje znacznie mniej przestrzeni, co daje Ci znacznie większe pole do popisu. Wielką niedogodnością jest, że później trzeba będzie je wymienić, jednak masz kilka lat na to, aby zebrać na nie odpowiednią ilość funduszy. Wydziel więc strefy, zadbaj o stylistykę oraz integrację, a na pewno nie pożałujesz!

Redakcja homedelight.pl