Jak zrobić oczko wodne – szybki i prosty sposób

Właściciele ogrodów często szukają sposobu, by uatrakcyjnić przestrzeń wokół swojego domu. Ogród, w którym pełno jest roślin i ozdób, to doskonałe miejsce wypoczynku i ucieczki od nerwowego, szybkiego życia. Świetnym pomysłem jest zbudowanie oczka wodnego. Będzie ono cieszyć oczy i od razu odmieni wygląd otoczenia. Można zaaranżować je samemu bez dużych nakładów finansowych.

Jak zrobić oczko wodne w swoim ogrodzie?

Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Zbyt nasłonecznione będzie sprzyjać rozwojowi glonów, a w oczku wodnym chodzi o czystą, miłą dla oka wodę. Z kolei rosnące nad nim drzewa będą kłopotliwe ze względu na spadające do wody liście. Oczywiście należy unikać miejsc, w których przebiegają instalacje albo rozległe korzenie drzew. Po wybraniu miejsca można przystąpić do pracy. Konieczny będzie zakup odpowiedniej folii basenowej. Są one przystosowane do pełnienia roli dna i brzegów oczka, a więc wykazują się odpornością na temperatury czy warunki atmosferyczne, pozwalają również na przydomową hodowlę ryb. Pod folią musi natomiast znaleźć się podkład, który chronić będzie przed rosnącymi korzeniami albo kamieniami. Ciekawym pomysłem jest tworzenie podczas wykopywania dołu półek i tarasów. W ten sposób oczko stanie się wizualnie dużo bardziej atrakcyjne, a na półkach mogą znaleźć się dodatkowe ozdoby. Niektórzy decydują się na wylanie oczka betonem, wymaga to jednak więcej pracy. Po wykopaniu oczka i po zabezpieczeniu go folią można przystąpić do kolejnego kroku, czyli umieszczeniu roślin oraz wlaniu doń wody. Oczko, w którym chce się hodować rybki, powinno być głębokie na przynajmniej półtora metra. Ta głębokość umożliwi rybom przetrwanie w przypadku ostrej zimy. W przypadku pokrycia się oczka lodem, konieczne jest zadbanie o to, by ryby miały dostęp do tlenu.

Brzegi oczka można wyłożyć kamieniami

Nie tylko uatrakcyjnią one zbiornik, ale również ukryją folię, jednocześnie utrzymując ją w miejscu. Można również obsadzić je roślinami – niesłabnącą popularnością cieszą się pałka i tatarak. Z kolei lilie wodne unoszące się na powierzchni wody to już kultowy widok. Niezależnie od wybranych roślin i gatunków ryb, oczko wodne wymaga jednak troski i pracy związanej z oczyszczaniem zbiornika. Dzięki nim przez wiele lat będzie się świetnie prezentować i napawać dumą jego twórcę. Nic tak nie cieszy oka, jak widok na zieleń i wodę, a niewielkim nakładem kosztów można mieć to na wyciągnięcie ręki, tuż obok własnego domu i relaksować się za każdym razem, gdy tylko najdzie nas na to ochota.

Redakcja homedelight.pl