Listwy elewacyjne – jaką pełnią rolę i jakie są ich rodzaje?

Listwy elewacyjne to niepozorny element, który może wydawać się niezbyt ważny. Jednak w obliczu całości budynku są one niezwykle ważne. Mogą pełnić różne funkcje, dlatego wyróżnia się kilka ich rodzajów. Każdy z nich ma swoje indywidualne właściwości i posłuży przy innym działaniu. Jedno jest pewne – listwy elewacyjne muszą znaleźć się przy każdym budynku. Szczególnie przy elewacji domu ważne jest, aby wybrać odpowiednie listwy. Jakie więc pełnią one role? Jakie typy listew mamy do wyboru?

Rodzaje i typy – listwy elewacyjne 

Listwy elewacyjne są inaczej nazywane profilami wykończeniowymi. W zależności od podłoża oraz typu ocieplenia można wybrać różne produkty. Oprócz profili ociepleniowych możemy dostać także takie do zabudowy gipsowo-kartonowej, do mokrego tynku, dystansowe do klinkieru oraz do gresu. Każdy typ charakteryzuje się innymi właściwościami i ma inną rolę do spełnienia. Jednak wszystkie łączy zapewnienie trwałości całej zabudowie oraz idealne dopasowanie. 

Czy wiesz jak ukryć kable od telewizora?

 Listwy okapnikowe – charakterystyka produktu 

Listwy okapnikowe to prościej mówiąc popularne okapniki. Wymiennie mówi się na nie także kapinosy.  Mogą one służyć w wielu sytuacjach. Wyróżniamy między innymi okapniki z siatką, które służą do odprowadzania wody z elewacji. Z kolei inna listwa okapnikowa cokołowa PVC może służyć do łączenia  listwy cokołowej aluminiowej z tynkiem. Wykorzystuje się je w elewacji dociepleniowej. Oba typy okapników (kapinosów) są łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe. Jest to szczególnie ważne przy pracach dociepleniowych czy elewacji. Budynki są narażone na różnego rodzaju negatywne czynniki zewnętrzne, dlatego powinny być wytrzymałe i odporne na wiele lat.

 Listwy przyokienne – charakterystyka produktu 

Kolejnym typem są listwy przyokienne. Ich zastosowanie znajdziemy przy wykonywaniu dylatacji między ościeżnicą  okna a tynkiem strukturalnym. Listwy przyokienne powinny charakteryzować się brakiem pęknięć na stykach oraz nieprzepuszczalnością wody pod okładzinę termiczną. Ich zastosowanie pozwala na estetyczne wykończenie i zabezpieczenie okolic okna. 

Dlaczego powinno stosować się listwy elewacyjne? 

Listwy elewacyjne, czyli profile elewacyjne, są koniecznym elementem w budynkach. Przy wykonywaniu ich elewacji nie da się bez nich obejść. Mają funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Mogą pełnić je na raz lub tylko jedną z nich. Profile elewacyjne są łatwe w montażu, a dodatkowo ułatwiają pracę i przyspieszają ją. Elewacja z użyciem okapników, kapinosów czy listew przyokiennych jest trwalsza i odporniejsza. Wykorzystanie popularnych bonii elewacyjnych pozwala nie tylko na podwyższenie trwałości całości, ale także na efektowne wykończenie. Bonie są świetnym wyborem przy każdym montażu elewacji. 

Jeśli zależy Ci na trwałym i estetycznym wykończeniu elewacji, to koniecznie wybierz odpowiednie listwy. Są one niezbędnym elementem. Ich odpowiednie dobranie do danego typu ocieplenia i elewacji jest kluczowe dla osiągnięcia dobrego efektu całości. 

kapinosy

Sprawdź też, jak dopasować najlepsze płytki do przedpokoju!

Redakcja homedelight.pl