W aranżacji wnętrz często dąży się do minimalizmu, a przynajmniej slow fasion, czyli wykorzystywania jedynie tych elementów, które w danym pomieszczeniu są niezbędne. Bardzo chętnie wykorzystuje się drewno, które wprowadza nutę ciepła. Jednak ponieważ percepcję można łatwo oszukać, stosując trwalsze zamienniki, warto zastanowić się nad wybraniem płytek drewnopodobnych zamiast drewna. Oszczędzi się dzięki temu środki, które wydałoby się na impregnację. W dzisiejszym poradniku poradzimy Wam jak urządzić dom w duchu naturalności i stylu – czyli slow fasion i aranżacjach chętnie wykorzystujących drewno.
Naturalne okładziny ścienne – zadbaj o zdrowy mikroklimat w Twoim domu
W duchu filozofii hygge należy cieszyć się dniem codziennym i naturą, zatem ważne jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Panele korkowe to propozycja dla tych, którzy chcą zapewnić sobie zdrowy mikroklimat w domu. Nie pochłaniają kurzu i są odporne na wilgoć. Dzięki temu świetnie sprawdzają się do domów osób cierpiących na alergię. Jednak ich naturalne właściwości to nie wszystko, gdyż przede wszystkim zachwycają nietuzinkowym stylem. Można bowiem wybierać modele o trójwymiarowej strukturze, z widocznymi żłobieniami i wypukłościami. Oczywiście zamiast paneli korkowych można zdecydować się na płytki drewnopodobne do domu, które sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i na podłogach.
Podłogi z unikalnym rysunkiem, czyli malowane przez naturę – czy to jedyny wybór?
Oczywiście na podłogi świetnie sprawdzą się zarówno panele drewniane, jak i parkiety. Ich unikalny wygląd zapewnia wszak sama matka natura. Jednak wymagają impregnacji. Ponadto parkiety trzeba jeszcze cyklinować co pewien czas, by zapewnić im długowieczność. Jest to niewątpliwie problematyczne ze względu na konieczność usunięcia na ten czas wszystkich mebli z pomieszczenia. Jednak drewniane podłogi mają dobrą alternatywę w postaci płytek imitujących ich strukturę. Przede wszystkim płytki drewnopodobne zapewniają doskonałe przewodzenie ciepła i oddają je całą swoją powierzchnią. Dlatego są rekomendowane do systemów ogrzewania podłogowego. Drewno może butwieć i pękać, dlatego jego stosowanie nie jest tu polecane. Gres dobrze znosi różnice temperatur, znaczne nagrzewanie i chłodzenie. Trzeba również zwrócić uwagę na jego powierzchnię, która może być zarówno matowa, jak i błyszcząca. Dzięki temu doskonale się prezentuje w reprezentacyjnych salonach, gabinetach i biurach.
Wybierz meble z naturalnych materiałów o nietuzinkowej formie
Kiedy już mamy wybrane odpowiednie wykończenie ścian i podłóg trzeba zadbać o wyposażenie. Meble drewniane doskonale się prezentują. Można zdecydować się na dębowe, sosnowe, ale również gatunki egzotyczne i dopasować do wybranej aranżacji. W kolonialnej świetnie sprawdzi się drewno tekowe. Z kolei w skandynawskiej idealnie będzie się prezentować sosnowe, a w rustykalnej – dębowe. Dodatkowo drewno jest materiałem wdzięcznym do obróbki, dlatego mogą w nim powstawać różnorakie wzory, czyli rzeźbienia. W ten sposób mogą być upiększone wezgłowia łóżka w sypialni, nogi stołu i krzeseł jadalnianych, a także salonowe meble tapicerowane z drewnianymi elementami.
Zadbaj o żywe dodatki, czyli stwórz salon ala patio
Jak jeszcze można zadbać o naturalność i styl w domu? Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie dodatki. Świetnie uzupełnią takie wnętrze rośliny doniczkowe. Możliwości jest naprawdę wiele. Mogą to być dekoracyjne storczyki, draceny, fikusy i wiele innych. Rośliny nie muszą koniecznie stać na parapetach. Warto wybrać odpowiedni kwietnik, który sam w sobie także może być dekoracyjnym elementem. Można postawić na drewniany i wielopoziomowy. Sprawdzi się również metalowy w połączeniu z drewnem. Dzięki temu salon może przypominać patio i tworzyć komfortową atmosferę.
Warto zadbać także o dobór zwiewnych zasłon, które dobrze skomponują się z naturalną aranżacją i pozwolą na wpuszczenie do domu dużej ilości światła słonecznego. Transparentne zasłony, kwiaty i drewniane ramki na ścianach stworzą przytulny klimat, sprzyjający relaksowi i jednocześnie wpisujący się w oczekiwania domowników.