Jak często należy wykonać konserwacje rynien?

Istnieją zasadniczo trzy sposoby utrzymania systemu rynnowego: konserwacja zapobiegawcza, regularne czyszczenie i pełna wymiana. Prewencyjna konserwacja jest ważna, ponieważ pomaga utrzymać system w czystości i wolny od zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie jest ważne, ponieważ zapewnia, że twoje rynny są wolne od gruzu i nie ma gromadzenia się, które mogłyby prowadzić do zatkania lub innych problemów. A pełna wymiana jest konieczna, ponieważ części mogą się zużywać z czasem, potencjalnie powodując uszkodzenia domu lub prowadząc do zwiększonych wydatków w dół drogi. Dobrą zasadą jest, aby mieć swój system rynnowy sprawdzony co najmniej raz na dwa lata.

Konserwacja rynien – jak często?

Konserwacja rynien powinna być wykonywana co najmniej raz w roku. Może się to różnić w zależności od materiału użytego w systemie rynnowym, częstotliwości opadów i wielkości domu. Rynny nie tylko należy oczyścić ale także szukać oznak uszkodzenia lub zużycia. Uszkodzenia obejmują wszelkie pęknięcia, brakujące elementy, luźne elementy. Zużycie obejmuje obszary z nadmiernym rdzewieniem lub odbarwieniem. Aby uniknąć niepotrzebnych szkód i kosztownych napraw, należy podjąć działania tak szybko, jak to możliwe. Należy również zwrócić uwagę na liście lub gruz nagromadzone w rynnach. To oznaka, że system jest zatkany i wymaga czyszczenia. Jeśli chodzi o czyszczenie rynien, należy najpierw użyć szczotki do usunięcia liści i innych zanieczyszczeń. Następnie użyj węża lub miotły, aby wymieść pozostałe zanieczyszczenia. Na koniec spłucz system wodą, a na końcu dokładnie osusz.

Woda deszczowa gromadzi się na dnie rynien.

Woda deszczowa zbierająca się na dnie twoich rynien jest wyraźnym znakiem, że rynny są zatkane. Jeśli wokół domu jest dużo drzew należy czyścić rynny częściej. Jeśli woda deszczowa gromadzi się na dnie rynien, należy jak najszybciej poddać je czyszczeniu. Kiedy woda przelewa się z rynien, może zalewać części dachu lub elewacji i może też przeciekać do domu.

Pleśń lub grzyb w miejscu, gdzie twoje rynny stykają się z dachem.

Jeśli widzisz pleśń lub pleśń w miejscu, gdzie rynna styka się z dachem, to znak, że woda gromadzi się u podnóża dachu. Widocznie rynny są już tak zabrudzone pełne liści, patyków i innych zanieczyszczeń, że nie spełniają już swojej funkcji, a woda nie ma odpływu.

Rynna wygięta lub uszkodzona.

Jeśli rynny są zatkane lub uszkodzone, woda nie spływa w dół rury spustowej, tak jak powinna. Jeśli tak się dzieje, woda cofa się i zalega w rynnach a w przypadku ich przepełnienia wylewa się z nich. System rynnowy powinien być zainstalowany tak, aby rynny były skierowane pod odpowiednim kątem w dół. Należy regularnie sprawdzać swoje rynny i rynnę, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Jeśli Twoja rynna jest wygięta lub uszkodzona, należy ją naprawić tak szybko, jak to możliwe.

Wnioski.

Rynny to ważne elementy zewnętrznej części Twojego domu, które powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone. Jeśli zauważysz któryś z powyższych problemów, oznaczać to będzie, że twój dom potrzebuje pilnego czyszczenia systemu rynnowego. Najlepiej wówczas skontaktować się z profesjonalistami, którzy fachowo i rzetelnie wyczyszczą i zakonserwują rynny. Czekanie aż problem się pogłębi może być bardzo kosztowne. 

Redakcja homedelight.pl