Jednym z trudniejszych elementów podczas wykańczania ścian, do którego realizacji należy się odpowiednio przygotować, jest prawidłowe wykonanie tynków strukturalnych. Ze względu na szereg zalet w postaci m.in. wygody nakładania, dużą popularnością cieszy się metoda natryskowa.
Chcąc wykorzystać podczas wykańczania wnętrz metodę natryskowego nakładania, która jak wiadomo, pozwala na znacznie szybsze, a co ważniejsze dokładniejsze aplikowanie zapraw, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim jednym z kluczowych elementów, które będą miały niemały wpływ na jakość wykonywanych prac, jest wybór odpowiedniego pistoletu. Oczywiście niemniej istotnym czynnikiem, mającym przełożenie na sprawny przebieg prac jest wysokiej jakości zaprawa (tynk), w przypadku której należy uwzględnić właściwości w zakresie m.in. sposobu układania, czy też grubości warstwy, jaką będzie tworzył na ścianie.
Dlaczego warto stosować metodę natryskową do nakładania tynków?
W ostatnich latach znacznym wzrostem popularności cieszy się metoda natryskowa oraz produkty do natrysku, które coraz chętniej i częściej wykorzystywane są do nakładania tynków na ścianach. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ wspomniana metoda ma znaczną przewagę nad ręcznym nakładaniem zapraw do wykańczania wnętrz. Tynkowanie natryskowe przy pomocy specjalnego pistoletu pozwala na precyzyjne aplikowanie zaprawy, przez co unikamy wykonywania ewentualnych poprawek. W ten sposób położona struktura jest równa, dzięki czemu w znacznym stopniu zostaje ułatwione zarówno malowanie ścian, jak i wykańczanie wnętrz. Wspomniana kwestia ma przełożenie na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem nie tylko farb, ale także podkładów i preparatów gruntujących. To wszystko sprawia, że w szybszym czasie można oddać wnętrza do użytku.
Co warto wiedzieć przed natryskowym tynkowaniem ścian?
W przypadku, gdy brakuje nam doświadczenia, a chcemy wykorzystać metodę natryskowego nakładania tylko do precyzyjnego wykończenia wnętrz, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach takich jak np.:
Tynk nanoszony powinien być nie wcześniej niż w przedziale od 8 do 12 tygodniu po czasie zakończenia prac murarskich.
Na łączeniach dwóch materiałów nie zapominaj, aby zawsze stosować siatkę podtynkową.
Prace wykonuj w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza.
Maksymalna grubość powłoki to 30 mm zaś minimalna wynosi 8 mm.
Powłoki wykonuj wyłącznie jednowarstwowo.
Korzystaj jedynie atestowanie i nieprzeterminowane materiały budowlane o doskonałych właściwościach.
Z jakich produktów korzystać podczas natryskowego tynkowania ścian?
Jak już zostało wspomniane wyżej bardzo ważnym czynnikiem, mającym duży wpływ na jakość wykańczania wnętrz, jest materiał budowlany w postaci zaprawy, który będzie wykorzystywany podczas natryskowego tynkowania ścian. Dlatego też tak istotne jest, aby produkt pochodził od sprawdzonego i cenionego producenta, który dba o najwyższą jakość, dzięki czemu mamy gwarancję szybkiej i precyzyjnej aplikacji zaprawy.
Doskonałym przykładem niezawodnego materiału budowlanego do wykańczania ścian, jest sylikonowa masa tynkarska do natrysku maszynowego ARMASIL T AKORD. Wspomniany produkt doskonale sprawdza się w przypadku dużych, nieco zakrzywionych powierzchniach o nieregularnych kształtach. Charakteryzuje się zarówno wysoką wydajnością, jak i szybkością nakładania.