Pożółkła lub łuszcząca się farba na kaloryferze wpływa negatywnie na estetykę wnętrza. Na szczęście problem da się łatwo rozwiązać. Za pomocą specjalnej farby do grzejników i kilku podstawowych narzędzi możesz samodzielnie odnowić stary kaloryfer i nadać mu drugie życie.
Kupujemy farbę do grzejników – którą wybrać?
Jeśli planujesz odświeżenie kaloryfera, zastanów się, jakim produktem chcesz go pomalować. Producenci oferują specjalistyczne produkty przeznaczone do malowania grzejników. Takie emalie wyróżniają się doskonałą przyczepnością, co a znaczenie w przypadku odnawiania starych kaloryferów pokrytych wieloma warstwami farby.
Produkty tego typu tworzą powłokę trwałą i odporną na działanie wysokich temperatur. Nie żółkną i nie pękają, nawet jeśli kaloryfer mocno grzeje. Polecana farba do grzejników będzie łatwa w użyciu i zagwarantuje rezultat o wieloletniej trwałości. Możesz wybierać pomiędzy produktami nadającymi się do nanoszenia pędzlem lub wałkiem a farbami w spray’u, które da się aplikować bez wykorzystania dodatkowych narzędzi.
Narzędzia niezbędne do malowania kaloryferów
Zanim rozpoczniesz prace remontowe, przygotuj niezbędne narzędzia. Będzie ci potrzebny pędzel lub wałek do nanoszenia farby do kaloryferów. Zdecyduj się na modele wąskie, za pomocą których łatwo dotrzesz do wszystkich zakamarków. Do przygotowania podłoża niezbędny jest papier ścierny oraz szmatka.
Przygotuj także akcesoria, za pomocą których zabezpieczysz ścianę i podłogę w okolicy kaloryfera. Wykorzystaj folię malarską lub niepotrzebne kartony, a także taśmę malarską, którą okleisz miejsca, których nie chcesz poplamić farbą do grzejników (na przykład pokrętło lub rury CO). Nie zapominaj o ochronie dłoni – załóż rękawiczki, aby nie martwić się później o kłopotliwe zmywanie farby.
Malowanie kaloryferów krok po kroku
Przed przystąpieniem do malowania kaloryfera upewnij się, że jest zimny. W żadnym wypadku nie należy malować gorącego grzejnika ze względu na ryzyko przyspieszenia schnięcia farby do kaloryferów, co może prowadzić do pękania powłoki. Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie okolicy grzejnika folią i taśmą malarską. Zakryj wszystkie miejsca, których nie chcesz pomalować.
Kolejny etap to przygotowanie podłoża. Pamiętaj, by usunąć wszystkie stare, łuszczące się powłoki malarskie za pomocą papieru ściernego. Jeśli poprzednia warstwa jest w dobrym stanie, wystarczy ją zmatowić – uzyskasz w ten sposób lepszą przyczepność. Po wykonaniu szlifowania odpyl powierzchnię kaloryfera i umyj ją wilgotną szmatką. Jeśli widzisz tłuste plamy lub zacieki, usuń je przed rozpoczęciem malowania kaloryfera.
Tak przygotowana powierzchnia grzejnika jest gotowa do pomalowania. Rozprowadź farbę na kuwecie malarskiej i nabieraj wałkiem lub pędzlem. Nanoś równą powłokę, wykonując ruchy od góry do dołu. Po wykonaniu pierwszej warstwy odczekaj, aż produkt całkowicie wyschnie – najlepiej zajrzeć do karty technicznej farby, w której znajdują się szczegółowe zalecenia producenta dotyczące czasu schnięcia. Po naniesieniu drugiej warstwy pozostaje odczekać co najmniej dobę przed włączeniem grzejnika.