Statystyki informują, że pompy ciepła są instalowane prawie w co siódmym nowo powstającym budynku w naszym kraju. Trend sprzyjający upowszechnieniu tej nowoczesnej technologii wynika z uwarunkowań technicznych i ciągle rosnących wymagań dotyczących do systemów grzewczych. Pompy ciepła w nowo budowanych domach, pełnią więcej funkcji niż ogrzewanie.
Pompy ciepła, pomimo uproszczonej nazwy, to złożone urządzenia. Pompy ciepła, nie tylko ogrzewają w chłodne dni, ale także mogą pełnić funkcję chłodzenia w ciągu lata. Co ważne, marki takie jak Kaisai pompa ciepła nie zajmują dużo miejsca ani wewnątrz domu, jak również na zewnątrz, a do tego nie zajmują pomieszczenia kotłowni. Jakie inne korzyści płyną z faktu montowania pomp w nowym budynku?
Odnawialne źródła energii to same korzyści
Pompa ciepła instalowana w nowym domu musi spełniać wymagania Warunków Technicznych, czyli przepisów WT 2017,oraz WT 2021. Z bogatej oferty Kasai można wybrać urządzenia o różnej mocy. Należy zaznaczyć, że już pompa ciepla 6kw bardzo efektywnie ogrzewa budynki i zapewnia ciepłą wodę użytkową.
W zależności od rodzaju i typu urządzenia te generują w ciągu roku pracy od trzech do pięciu kilowatogodzin ciepła, w czasie gdy zużywają zaledwie jedną kilowatogodzinę prądu.
Pompy ciepła to także symbol efektywnego działania na rzecz ochrony klimatu, ponieważ pobierają one ciepło z otoczenia, a energia elektryczna konieczna do ich pracy pochodzi najczęściej ze źródeł odnawialnych. Co istotne praca urządzeń, nawet takich jak pompa ciepła 10kw, nie jest uzależniona od importu paliw, a w korelacji z systemami fotowoltaicznymi, mocno popycha nas do tzw. samowystarczalności energetycznej.
Jak uniknąć wyższych kosztów budowy?
Efektywność energetyczna nowo budowanego domu, czyli łącznie ogrzewanie wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej określa się pojęciem energii pierwotnej. Jest ona związana z łańcuchem przemiany energii z otoczenia.
Od roku 2008 obowiązuje rozporządzenie o warunkach technicznych budynków, które określa konieczne oszczędności energii w budowanych nowo domach mieszkalnych oraz budynkach niemieszkalnych. Aktualne przepisy dotyczące warunków technicznych kładą zdecydowanie większy niż wcześniej nacisk na świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Pompa ciepła w nowym domu jest gwarancją kwalifikacji energetycznej budynku w wyższej klasie energetycznej. Dlatego, w przypadku nowych budynków i obiektów, warto już na etapie projektowym, zaplanować montaż takich urządzeń, które spełnią coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej zawartej w obowiązujących przepisach.