Firanki do pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie zarówno dla profesjonalistów, jak i rodziców. To przestrzeń, które spełnia wiele funkcji – jest miejscem wypoczynku, nauki, zabawy czy spotkań z innymi dziećmi. Każdy szczegół pokoju musi być przemyślany, aby zapewniać optymalne warunki do rozwoju, a jednocześnie sprawiać wrażenie przytulności i swobody. Dzieci mają też niezwykle silną potrzebę manifestowania i uzewnętrzniania swoich zainteresowań. Jeśli maluch interesuje się dinozaurami, autami, kociakami lub końmi, z pewnością widać to w jego pokoju. Urządzając pokój dziecięcy, musimy zadbać o balans między funkcjonalnością a tworzeniem klimatu, w którym dziecko poczuje się jak w swoim małym królestwie, w którym dzierży niepodzielną władzę. Wybór poszczególnych mebli i ozdób do pokoju dziecięcego to rozległy temat, który warto potraktować poważnie. W tym miejscu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać firanki do pokoju dziecięcego i na co zwrócić szczególną uwagę.

Firanki dziecięce – postaw na funkcjonalność

Firanki dziecięce pełnią w pokoju pociechy szereg funkcji. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby firanki do pokoju dziecięcego spełniały je jak najlepiej? Podpowiadamy.

  • Odpowiednia długość – firanki w pokoju kilkuletniego dziecka powinny sięgać parapetu. Długie firany, choć mają swój urok, mogą zachęcać żwawe rączki malucha do kołysania, szarpania, zrywania i chowania się. Dlatego, aby nie prowokować niebezpiecznych sytuacji (maluch w firankę może się zaplątać, a nawet zrzucić karnisz; szczególnie niebezpieczne dla dziecka mogą być firany zrobione ze sznurków, którymi maluch może okręcić się wokół szyi) nie kupujmy takich akcesoriów. Jeśli urządzasz pokój dla starszego dziecka, możesz pokusić się o firanki do samej ziemi.
  • Mocowanie firanki dziecięce brudzą się zdecydowanie szybciej niż te zlokalizowane w innych pomieszczeniach, dlatego warto wybrać sposób mocowania, który ułatwi proces ściągania, prania i ponownego wieszania. Dobrym rozwiązaniem są taśmy, które nawlekasz na karnisz, lub tunele. Raczej należy wystrzegać się żabek – łatwo można je zerwać. Jeśli spadną na podłogę razem z firanką, będą niosły za sobą potencjalne ryzyko zadławienia.
  • Odpowiednia przepuszczalność światłafiranki dla dzieci powinny z jednej strony zapewnić wrażenie przytulności, ograniczyć dopływ bodźców z zewnątrz i ochronić pokój przed niechcianymi spojrzeniami, z drugiej zaś firanki dziecięce muszą zapewniać odpowiedni dopływ światła. Jeśli pokój dziecka jest nasłoneczniony, śmiało możesz zdecydować się na ciemniejszy kolor i ozdobny wzór. Jeśli natomiast w pomieszczeniu brakuje światła, postaw na rozbielony tiul z delikatnym wzorem lub urocze pastele.

Manifestacja stylu – kolorowe firanki dla dzieci

Dzieci od momentu przyjścia na świat szukają w nim swojego miejsca. Widać to poprzez manifestowanie swoich zainteresowań. To bardzo silna potrzeba u dzieci. Jeśli pokochają kolor różowy lub zielony, inne barwy mogą nie istnieć. Podobnie jest w przypadku zainteresowań. Nie ważne czy chodzi o auta, zwierzaki, księżniczki, smoki. Ulubiony temat dominuje większość zabaw i wyraźnie widać go w przestrzeni, w której przebywa dziecko. 

Dobór akcesoriów i tekstyliów do pokoju dziecięcego to dobry sposób, aby stworzyć dziecku wymarzoną przestrzeń, która oddaje jego zainteresowania. W takim pomieszczeniu będzie chętnie spędzało długie godziny.

Firanki dla chłopca i firanki do pokoju dziewczynek

Jakie wybrać firanki dla chłopca? Na jaki wzór firanki do pokoju dziewczynek się zdecydować? Odpowiedź zależy przede wszystkim od dziecka. Młodsze pociechy, które nie mają jeszcze sprecyzowanych zainteresowań, ucieszą kolorowe firanki w ulubionym kolorze z delikatnym wzorkiem. U starszych zadecydują powoli rysujące się pasje. Dobrym pomysłem jest wspólne wybranie firanki razem z dzieckiem. Uczestniczenie w urządzaniu pokoju może dać dziecku poczucie pewności siebie i sprawstwa, które są bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju malucha.

Dostępnych jest bardzo wiele wzorów. Samochody, wozy strażackie, motyw moro, rakiety kosmiczne i dzikie zwierzęta to z pewnością dobry pomysł na firanki dla chłopca (firanki do pokoju dziewczynek również mogą sięgać do takiego wzornictwa). Jeśli jednak wasza pociecha przypomina małą księżniczkę, postawcie raczej na firanki w jednorożce, kwiaty, balony lub leśne zwierzątka. Z pewnością znajdziecie idealne firanki dla dzieci. Wybór jest naprawdę duży.

Redakcja homedelight.pl