Jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w szeroko pojętym budownictwie jest płyta gipsowo-kartonowa. Na rynku są dostępne modele zróżnicowane pod względem grubości (od 6 mm do nawet 24 mm), szerokości (600-1200 mm), długości (2000-4000 mm) oraz funkcjonalności (zwykłe, ognioochronne, przeciwwilgociowe itp.). Podstawową zaletą płyt g-k jest ich ekologiczny charakter, niewielki ciężar i możliwość łatwego zamontowania w wielu miejscach.
Kluczowe rozwiązania w zakresie zabudowy mieszkalnej
Płyty gipsowo-kartonowe doskonale nadają się przede wszystkim do aranżacji oraz wykończenia wnętrz w domach jednorodzinnych, mieszkaniach ale też biurach. Można ich z powodzeniem użyć do stworzenia wnęk pełniących rolę półek i szafek oraz montażu sufitów podwieszanych, które pozwalają bardzo łatwo zamaskować instalacje elektryczne czy też posłużą do zabudowy oświetlenia.
Ponadto buduje się z nich ścianki działowe, będące świetnym sposobem na zmianę układu pomieszczeń. Zaleca się również ich stosowanie w roli okładzin ściennych lub sufitowych oraz wykorzystanie do wykonania zabudowy strychu lub poddasza. Niektóre modele posiadają specjalistyczne przeznaczenie – np. płyty gięte nadają się do zabezpieczania powierzchni zakrzywionych, podłogowe – do wyłożenia posadzki, natomiast wersje oznaczone literą E – do usztywnienia ścian zewnętrznych budynku. Więcej o możliwościach płyt g-k przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.
Warto uwolnić kreatywność
Osoby z dużą wyobraźnią mogą również wykorzystać płyty g-k do mniej popularnych rozwiązań. Doskonałym przykładem jest choćby stworzenie pojemnej garderoby w sypialni (na ubrania i dodatki) czy dekoracyjne zabudowanie schodów wewnętrznych. Oto pozostałe niezwykle ciekawy pomysły:
- wykonanie meblościanki zintegrowanej z wnętrzem,
- wyciszenie pokoju dla gracza (model akustyczny),
- zabudowanie kominka w salonie,
- stworzenie konstrukcji ozdobnej ze światłami LED,
- wyłożenie zagłówka łóżka.