Jak szybko posprzątać dom?

Zbliżają się sobotnie porządki, a Ty zastanawiasz się, jak szybko posprzątać dom, żeby wieczorem mieć czas tylko dla siebie i swoich bliskich? Oto krótki poradnik, jak posprzątać mieszkanie w jak najkrótszym czasie, a przy tym zrobić to porządnie.

Zaangażuj w sprzątanie wszystkich domowników

Przydziel zadania wszystkim domownikom. Przecież dbanie o porządek nie jest jedynie Twoim obowiązkiem. Gdy w domu sprząta tylko jedna osoba, łatwo z tego powodu o spięcia i frustracje. Kiedy za porządek w mieszkaniu będą odpowiedzialni wszyscy domownicy, wspólne sprzątanie może upłynąć w przyjemnej atmosferze, a nawet być okazją do wzmocnienia relacji. Razem dużo szybciej się z tym uporacie. Zatem zbierz ekipę i do dzieła!

Umil sobie sprzątanie czymś przyjemnym

Dla wielu sprzątanie jest tylko przykrym obowiązkiem. Jednak kiedy umilisz je sobie dobrą muzyką lub kolejnym odcinkiem ciekawego podcastu, czas upłynie Ci szybciej i przyjemniej. Ulubiona muzyka wyzwala endorfiny, a słuchanie podcastów sprzyja samorozwojowi. Zanim zdążysz się obejrzeć, Twój dom będzie posprzątany!

Sprzątaj z głową

Zanim zaczniesz porządki, postaraj się je mądrze zaplanować. Sprzątaj od góry do dołu (najpierw zetrzyj kurze z szafy, na końcu umyj podłogę). Używaj odpowiednich preparatów do danych powierzchni, aby nie spowodować szkód. Najlepiej, gdy za porządki weźmiesz się z samego rana – lepiej dostrzeżesz kurze i inne zabrudzenia, a i zwykle jest się wtedy żwawszym i bardziej wypoczętym. Wieczór to przecież czas na relaks.

Pamiętaj też, aby nie sprzątać wszystkiego naraz, bo łatwo się zniechęcisz. Zmywanie naczyń, odkurzanie czy pranie należy oczywiście robić na bieżąco, ale już przecieranie wszystkich szafek to czynność, którą wystarczy wykonać raz na kilkanaście dni.

Skorzystaj z inteligentnych urządzeń sprzątających

Sprzątanie jest ważne, ale nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do zachowania pewnej równowagi, ponieważ czysta i uporządkowana przestrzeń znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Warto zatem sprzątać dobrze, ale rozsądnie – bez marnowania czasu na czynności, które mogą wykonać za Ciebie urządzenia oparte na najnowszej technologii. Postaw na inteligentne sprzątanie domu i skorzystaj ze smartnych urządzeń, którymi możesz zarządzać za pomocą smartfonu, na którym jest zainstalowana odpowiednia aplikacja, np. SmartThings**. W efektywnym utrzymaniu porządku pomoże Ci:

  • Inteligentna zmywarka, którą możesz uruchamiać zdalnie***. Będziesz też otrzymywać powiadomienia np. o konieczności przeprowadzenia czyszczenia urządzenia, dodania soli i nabłyszczacza lub o kończących się kapsułkach (jeśli odpowiednia informacja została wcześniej wprowadzona w aplikacji). W przypadku awaryjnych sytuacji zmywarka jest w stanie automatycznie wyłączyć dopływ wody, aby uniknąć zalania mieszkania.
  • Inteligentna pralka, którą nie tylko uruchomisz zdalnie***, ale także otrzymasz wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego programu prania. Możesz też monitorować postęp cyklu prania i sprawdzać pozostały czas do zakończenia.
  • Inteligentny odkurzacz, który można zaprogramować tak, aby pracował w określonych porach dnia, np. podczas Twojej nieobecności w domu.

Wiesz już, co robić, aby sprzątanie nie było męczarnią, ale czasem uporządkowania przestrzeni oraz „zresetowania” umysłu i odreagowania od codzienności. Miłych porządków!

* Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

** Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2 GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung, na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.

*** Do zdalnego sterowania urządzeniem konieczne jest włączenie przycisku „Smart Control”, znajdującego się w panelu sterowania.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Materiał zewnętrzny

Redakcja homedelight.pl