Garaż to – obok domu – jeden z najważniejszych elementów na każdej posesji. Umożliwia bezpieczne schowanie pojazdu oraz przechowywanie wielu niezbędnych akcesoriów, stanowiąc cenną, dodatkową przestrzeń użytkową na terenie działki. W sprzedaży znajdziemy różnorodne projekty garaży, które cechują się odmienną wielkością, stylistyką czy dodatkowymi udogodnieniami. Na które rozwiązania warto się zdecydować?
Garaż jedno- czy dwustanowiskowy?
Inwestorzy kupujący projekty domów bardzo często decydują się na jednoczesny zakup planu garażu. Takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie kosztów stworzenia planu zagospodarowania terenu, a zarazem pozwala na optymalne wykorzystanie zamówionych materiałów budowlanych i sprawną realizację całej inwestycji. Podstawowym dylematem, przed jakim stają osoby planujące budowę garażu, jest ilość stanowisk parkingowych. Ma ona bowiem ogromny wpływ zarówno na sam koszt wzniesienia i wykończenia budynku, jak i jego funkcjonalność. Jeżeli posiadamy lub planujemy mieć co najmniej dwa samochody, zdecydujmy się na wersję dwustanowiskową. Dzięki temu we wnętrzu budynku zmieścimy oba pojazdy jednocześnie, nie martwiąc się o nie w trakcie wichury, gradobicia lub intensywnych opadów śniegu. A może nasza rodzina korzysta wyłącznie z jednego auta? W takiej sytuacji wystarczający będzie garaż jednostanowiskowy, który nie zajmie cennego miejsca na działce, a zarazem będzie tańszy w budowie.
Dopasowanie projektu garażu do domu i wymagań rodziny
Aby wszystkie obiekty na posesji harmonijnie komponowały się ze sobą, powinniśmy dopasować wygląd garażu do stylistyki naszego domu. Przede wszystkim taki funkcjonalny budynek nie powinien dominować nad obiektem mieszkalnym – zarówno pod kątem swojej wysokości, jak i metrażu. Wskazane, by był on możliwie neutralny, nie rzucając się zanadto w oczy – a zarazem w wyraźny sposób nawiązując do designu budynku jednorodzinnego. W tym celu możemy wykończyć go z użyciem tej samej okładziny, pokrycia dachowego lub okien o podobnym kształcie, uzyskując spójny wygląd obu obiektów. Poszczególne projekty garaży mogą posiadać dodatkowo wiatę, miejsce na stworzenie strefy rekreacyjnej z grillem, a także wbudowane pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu oferują one możliwość wszechstronnego wykorzystania, doskonale wpisując się w potrzeby współczesnych inwestorów.
Technologia budowy garażu
W kolekcji MURATORA znajdziemy projekty garaży, które możemy wznieść w oparciu o jedną z popularnych technologii. Inwestorzy zainteresowani maksymalną trwałością budynku oraz jego odpornością na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych zazwyczaj decydują się na garaż murowany z pustaków lub bloczków betonowych oraz pokryty dachówką lub blachodachówką. Jeżeli natomiast zależy nam na sprawnej i niedrogiej budowie, w katalogu pracowni znajdziemy plany architektoniczne garaży stworzone w technologii szkieletowej. Taka lekka konstrukcja, regularnie zabezpieczana przed działaniem wilgoci, także zapewni nam możliwość wydłużonej eksploatacji, jednocześnie nie nadwyrężając naszego budżetu przeznaczonego na jej realizację.
Interesuje nas zakup projektu garażu wolnostojącego? W katalogu MURATORA możemy zapoznać się z wieloma ciekawymi propozycjami, pośród których znajdziemy tą jedyną, zgodną z naszym wyczuciem estetyki i kształtem budynku mieszkalnego. Korzystając z takiej gotowej koncepcji, wzniesiemy funkcjonalny i przyjemny dla oka obiekt gospodarczy, który stanie się bezpiecznym miejscem przechowywania pojazdu, a niekiedy także przestrzenią do spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie.
Zdjęcie: Projekt G57a – Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową G57a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Projekty garaży i domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl