3 sposoby na kwiaty balkonowe

Kwiaty na balkonie to przepiękna ozdoba i chluba każdej pani domu. Potrafią odmienić nawet najbardziej zaniedbany taras w miejsce idealne do odpoczynku, ciesząc oko i dostarczając nam wielu estetycznych wrażeń. Jednak jak każdy element florystyczny, kwiaty potrzebują odpowiedniego anturażu. W wyeksponowaniu ich najpiękniejszych cech pomóc nam mogą odpowiednie doniczki, które można znaleźć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych.

Dobrze nam znane doniczki balkonowe obecnie to pokaźny zbiór form, modeli, struktur i materiałów do wyboru. W dodatku można je ciekawie ze sobą zestawiać, dzięki czemu nawet stereotypowe rozwiązania potrafią dać zaskakujące efekty. Jakie?

Doniczki balkonowe wertykalne

Doniczki wertykalne to pionowe instalacje wiszące, które można na zastosować min. na balkonach lub ścianie. Powiesisz je na specjalnych haczykach, zyskując w ten sposób atrakcyjne, roślinne kompozycje. Taka forma doniczek balkonowych ma wiele zalet. Nie zajmuje wiele miejsca, a kompozycje kwietne są skoncentrowane w jednym, konkretnym miejscu. Jakie rośliny balkonowe możemy w nich posadzić? Z pewnością do najefektowniejszych i najdłużej kwitnących należą złocienie i wrzośce, które dodatkowo zachwycają kolorami. Jednak najpiękniej prezentują się kaskady kwiatów zwisających, na przykład surfinii i pelargonii. 

Doniczki balkonowe na poręcz

Wiszące na poręczy doniczki balkonowe mają tę zaletę, że są bardzo lekkie, dzięki czemu możemy je w razie potrzeby dowolnie przewieszać lub zamieniać miejscami. Pozwalają na to mocowania w postaci specjalnych stelaży na haczykach. Taką wersję doniczki można również odczepić i stosować jako stojącą.

Doniczki balkonowe dwustronne

Donice dwustronne prezentują się bardzo oryginalnie i są niezwykle praktyczne. Nie dość, że dzięki nim kwiaty zdobią balkon z dwóch stron, to w dodatku zyskują stabilne podparcie i zajmują mało miejsca. Dlatego świetnie odnajdą się nawet na bardzo małych balkonach i tarasach, na których liczy się każdy metr. Sposób montażu takich doniczek również nie należy do skomplikowanych. Dwustronną donicę zakładamy na balustradę i gotowe – możemy w niej zasadzić ulubione kwiaty. Taka uprawa kwiatów ma też inne zalety. Kwiaty posadzone obok siebie optymalnie wykorzystują nasłonecznienie. Korzenie zajmują osobne strefy, a kwiaty jednego gatunku wabią pszczoły, które wizytują inne. Uprawa kwiatów w bliskim towarzystwie pozwala zaoszczędzić miejsca, a same rośliny lepiej rosną i nie chorują. To zatem jedno z bardziej praktycznych i ciekawych rozwiązań.

Redakcja homedelight.pl